X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zagłuszali radio przez 36 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 05:45
1 stycznia 1988 roku zakończyła się wieloletnia akcja związana z zimną wojną – zagłuszanie Rozgłośni Radia Wolna Europa.
Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.
Demontaż zagłuszarki w Wilnie, kwiecień 1989.Foto: źr. Ośrodek KARTA

Radio Wolna Europa utworzono w 1949 roku w Nowym Jorku jako medialne ramię "Narodowego Komitetu na Rzecz Wolnej Europy". Miało swoją siedzibę w Monachium, było finansowane przez CIA. Pierwszy program został wyemitowany na falach krótkich do Czechosłowacji, 1 czerwca 1950. Radio Wolna Europa nadawało do krajów tzw. "demokracji ludowej", które po 1945 dostały się pod wpływy Moskwy oraz republik bałtyckich (USA nie uznały ich wcielenia do ZSRR).

Zagłuszanie Rozgłośni Polskiej RWE rozpoczęto niedługo po nadaniu pierwszej audycji w 1952 roku. Niezbędny sprzęt był przygotowany, bo już wcześniej zagłuszano audycje z Madrytu i Waszyngtonu.

Przeczytaj o zagłuszaniu RWE tekst na naszym specjalnym serwisie radiawolności.polskieradio.pl

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa swą pierwszą audycję wyemitowała 3 maja 1952 i nieprzerwanie nadawała 30 czerwca 1994.

Nadawała audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej ("Fakty, wydarzenia, opinie", "Panorama dnia" i "Panorama tygodnia" - przeglądy prasy: polskiej - "drugoobiegowej" i emigracyjnej), ekonomicznej, rolniczej ("Droga przez wieś"), kulturalnej ("Na czerwonym indeksie" - m.in. książki w wyborze Włodzimierza Odojewskiego, "Z dziejów PRL" Tadeusza Żenczykowskiego, "Współczesna historia Polski", "U naszych sąsiadów", audycja muzyczna "Kwadrans" Jacka Kaczmarskiego) i religijnej. W audycjach tych regularnie ujawniano nieprawości komunistycznego ustroju.

Zobacz na serwis radiawolnosci.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 06:01
105 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 08:00
"Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił brytyjski premier w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946. Ten dzień zapoczątkował zimną wojnę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Tyszkiewicz - twórca redakcji muzycznej Wolnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 07:00
- Wreszcie, w 1961 dostałem wiadomość od pana Nowaka, że mogę przyjeżdżać, że mogę otwierać redakcję muzyczną. To była dla mnie wiadomość tak wspaniała, to było moje marzenie - wspominał początki działania redakcji muzycznej Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Tyszkiewicz, jej twórca.
rozwiń zwiń