more_horiz
Historia

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:35
11 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu RWE.
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu RWE. Foto: NAC

Włada Majewska przed wojną zasłynęła jako gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali" - audycji Polskiego Radia we Lwowie. W czasie II wojny światowej wraz z zespołem "Lwowska Fala" występowała przed polskimi żołnierzami, którzy walczyli na frontach w Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Dała wówczas prawie tysiąc występów.

Po zakończeniu wojny została dziennikarką i kierowniczką londyńskiego biura Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Opiekowała się dorobkiem twórczym poety i autora tekstów piosenek Mariana Hemara.


Posłuchaj
03:15 Włada Majewska_o pracy w radiu_1475_10_11_2005.mp3 Włada Majewska wspomina pracę w radiu we Lwowie - o zdolności parodiowania i pierwszym spotkaniu z Marianem Hermanem.

 


Posłuchaj
59:56 Marian Hemar i Jego twórczość Audycja Witolda Zadrowskiego ilustrowana piosenkami i utworami poety: "Spójrz jak pada śnieg" - piosenka w wykonaniu Włady Majewskiej, "Moją ojczyzną jest…" - wiersz w wykonaniu autora; fragment wypowiedzi Leopolda Kielanowskiego na temat postaci M. Hemara; "Matko Żydówko, gdy u Syna Twego…" - wiersz; fragment wypowiedzi Włady Majewskiej - aktorki,

 

Praca w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia

Włada (Władysława) Majewska urodziła się 19 marca 1911 we Lwowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu. W 1930 roku podjęła pracę we lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka wraz z zespołem Szczepka i Tońka w audycji "Wesoła Lwowska Fala" Wiktora Budzyńskiego.


Posłuchaj
01:19 Wesoła Lwowska Fala.mp3 "Kariera Pana Frajera" - audycja ”Wesołej Lwowskiej Fali” z 1936 roku z udziałem Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfaenger). (PR, 1938)

 

Wojna i emigracja

Po wybuchu II wojny światowej wyjechała ze Lwowa. Jako członek zespołu artystycznego występowała w Rumunii. 8 marca 1940 zespół "Lwowska Fali" opuścił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy pojechał do Francji. 22 czerwca 1940 - po agresji Hitlera na Francję - na małym angielskim frachtowcu zespół ewakuował się do Szkocji, gdzie dwa dni później odbył się jego pierwszy występ.

Zespół Majewskiej wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. "Fala" wystąpiła dla polskiego wojska, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie.

W Radiu Wolna Europa

Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryska-Karskim przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrywając programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje.

W 1994 roku przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa Rozgłośni Polskiej RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, które zachowały się dzięki Jej staraniom. Jej własne archiwum znajduje się w Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Majewska została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dyplomem-Odznaką 307. Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego Lwowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Teatralną "Dziennika Polskiego" za 1967 rok, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Lotników Polskich i Krzyżem Dywizji Pancernej.

Diamentowy mikrofon

Z okazji 80-lecia Polskiego Radia w 2005 roku za wkład w rozwój polskiej radiofonii Polskie Radio przyznało Władzie Majewskiej Diamentowy Mikrofon. Została też odznaczona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

W 2006 roku ukazały się Jej wspomnienia "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa".
Wraz z Anną Mieszkowską opracowała album Mariana Hemara zatytułowany "Za dawno, za dobrze się znamy... Piosenki i skecze". Była członkinią Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Artystka zmarła 18 maja 2011 w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst niedaleko Londynu.

Zobacz serwis: Radia Wolności

rr/mjm