X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Cesarz Hirohito – symbol jedności narodu japońskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 06:00
Cesarz Hirohito był najdłużej panującym władcą w historii kraju - na tronie Kraju Kwitnącej Wiśni zasiadał przez 63 lata.
Audio
  • O najdłużej panującym na japońskim tronie cesarzu mówi dr Ewa Pałasz-Rutkowska, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 7.07.2002)
  • Cesarza Hirohito oceniają historycy: dr Marek Urbański i prof. Piotr Wieczorkiewicz, fragm. aud. Arkadiusza Ekierta "Piękny i bestia". (PR, 2003)
Cesarz Hirohito, Wikipediadp
Cesarz Hirohito, Wikipedia/dp

Wedle tradycji japońskiej cesarz po śmierci przyjmuje imię ery, w której panował. Okres władzy Hirohito nazwano Shōwa (Oświecony Pokój).

Niepokorny i rewolucyjny

Hirohito był człowiekiem bardzo wykształconym i przez cały czas głodnym wiedzy. Był także pierwszym przedstawicielem rodziny cesarskiej, który odbył podróż do Europy.

– Nie obyło się to bez silnych protestów ze strony konserwatywnie nastawionych doradców, którzy uważali, że w osoba tak wielka i święta jak cesarz i odróżniająca się od innych władców na świecie nie powinna jeździć do innych krajów – mówiła dr Ewa Pałasz-Rutkowska w audycji Sławomira Szofa w 2002 roku.

W końcu jednak liberalni politycy, którzy dążyli do zmian w Japonii wymogli, aby Hirohito mógł udać się w podróż do Europy. Zwiedził on Anglię, Francję, Belgię, Holandię i Włochy. Co ciekawe, wyłamywał się protokołowi dyplomatycznemu, np. uciekł swojej ochronie, aby przejechać się paryskim metrem.

W 1946 roku Hirohito ogłosił także, że cesarz nie jest bóstwem, czym zamknął listę boskich cesarzy Japonii z dynastii panującej od VII wieku przed naszą erą.

II wojna światowa

Ocena postawy Hirohito podczas II wojny światowej jest dwojaka. Jedni twierdzą, że był odpowiedzialny za konflikt z Anglią i Stanami Zjednoczonymi, inni, że to dzięki niemu doszło do zakończenia konfliktu.

– Doprowadził do tego, że Japonia z tej wojny zdołała wyjść we wrześniu 1945 roku – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w aud. "Piękny i bestia". – Bez cesarza ta wojna trwałaby do 1947 roku i zakończyłaby się kataklizmem dla Japonii.

Odmiennego zdania o Hirohito był drugi gość Arkadiusza Ekierta, dr Marek Urbański. – To że ten człowiek nie stanął przed sądem wojennym to wyłącznie zasługa Amerykanów, którzy złamali wyraźnie nurt ideologiczny, który im w tej wojnie przyświecał.

Zbrodniarz wojenny czy bohater?

Można jednak powiedzieć, że Hirohito charakteryzował się bierną postawą i szybko stracił kontrolę nad armią. Dopiero 1944 rok przyniósł zmiany. Trudne położenie kraju zmusiło go do podjęcia działań zmierzających ku zakończeniu wojny i dążeń do negocjacji pokojowych. Tylko jego sława pozwoliła mu na zachowanie władzy cesarskiej w Japonii. W czasie II wojny światowej Hirohito traktowano jako jednego z głównych zbrodniarzy wojennych, ale nie postawiono przed sądem ze względu na uznawaną przez Japończyków boskość jego osoby.

– Uważano, że sądzenie go bardzo źle wpłynie na nastroje społeczne i może dojść do rozruchów, które nie byłyby korzystne dla ówczesnej sytuacji politycznej – komentowała dr Ewa Pałasz-Rutkowska.

W latach pokoju

Po wojnie cesarz Hirohito wypełniał tradycyjne obowiązki głowy państwa: przyjmował dyplomatów z innych krajów, otwierał sesje parlamentarne czy mianował niektórych urzędników. Oprócz tego prowadził badania dotyczące biologii morskiej i botaniki, którymi to dziedzinami interesował się jeszcze przed wojną.

– Codziennie o 9:30 wychodził do pracy, wracał na obiad, a jeżeli nie musiał niczego podpisywać to kontynuował swoje badania – zaznaczała dr Pałasz-Rutkowska. – Zostawił po sobie kilka docenianych zresztą przez specjalistów opracowań na temat właśnie biologii morskiej.

Zmarł 7 stycznia 1989 roku. Na jego ceremonię pogrzebową przyjechali przedstawiciele 160 krajów. Kolejnym, 125. cesarzem Japonii został jego syn Akihito.

mb

Zobacz więcej na temat: Hirohito HISTORIA Japonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Yamato - gigant ze stali

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 06:50
Pancernik Yamato był najpotężniejszym w historii pancernikiem i największym okrętem wojennym jeszcze wiele lat po II wojnie światowej. Prymat pod względem wyporności odebrały mu dopiero współczesne amerykańskie lotniskowce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o Iwo Jimę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 06:00
70 lat temu, 19 lutego 1945 rozpoczęła się niezwykle zacięta bitwa o wyspę Iwo Jima. Długa na 9 km i szeroka na 4,6 km w najszerszym miejscu i 900 m w najwęższym, była niewielkim punktem na Pacyfiku, którego zdobycie lub utrzymanie miało niebagatelny wpływ na dalsze dzieje II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Isoroku Yamamoto – japoński geniusz strategii wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 06:00
Jako dowódca był wymagający i bezwzględny. Dokładnie zaplanował strategię walk japońskich sił na Pacyfiku. Dziś uznawany jest za jednego z wybitniejszych dowódców marynarki wojennej.
rozwiń zwiń