more_horiz
Historia

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 05:49
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966)
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966)Foto: Wikipedia/domena publiczna

W 1966 roku minęło tysiąc lat od chrztu księcia Mieszka I - wydarzenia uważanego za początek istnienia państwa polskiego.

- Spór o kształt polskiego Millenium, tego, czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy tysiąclecie państwowości polskiej, której najdoskonalszą emanacją w zamyśle komunistów miała być Polska Ludowa, rozpalił namiętności aż do białości - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.

Przez kilka miesięcy ostro rywalizowano o kształt Millenium. Uroczystościom kościelnym, nierzadko w tym samym miejscu i czasie, władze komunistyczne przeciwstawiały świeckie manifestacje patriotyczne. Jednym z najważniejszym elementów obchodów kościelnych była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Władze zdecydowały się na coś nieprawdopodobnego. Zdecydowano się na aresztowanie obrazu. Przewożono go tak, żeby uniemożliwić wiernym uroczyste towarzyszenie pielgrzymce obrazu - komentował historyk w audycji z cyklu "Kronika Polska".

Jednocześnie sięgnięto po metody policyjne. Przeciwko manifestantom katolickim zmobilizowano robotników. Na przykład w Warszawie aktyw robotniczy pałkami rozpędzał młodzież katolicką wracającą z katedry ze spotkania z kardynałem Wyszyńskim. Przez szereg miesięcy trwała gwałtowna kampania propagandowa. Równocześnie komuniści dwukrotnie w 1966 nie zgodzili się na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.

- Przez blisko trzy lata, do stycznia 1969, władze odmawiały też paszportu kardynałowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Rzymu. Takie to były obchody polskiego Millenium - podsumował prof. Eisler.


Posłuchaj
07:32 millenium___4597_01_iv_tr_0-0_99052290d398bc0[00].mp3 Audycja historyczna poświęcona obchodom Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Wypowiedź historyka prof. Jerzego Eislera. (PR, 15.12.2001)

 

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem