X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 06:00
Historyczny lot śledziły, przerwawszy nadawanie innych informacji, wszystkie zagraniczne agencje radiowe i telewizyjne. 16 czerwca z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono dwa statki: Wostok 5 i Wostok 6. Ten ostatni pilotowała Walentina Tierieszkowa.
Audio
  • Relacja z lotu Walentiny Tierieszkowej w Kosmos (rok 1963)
  • Relacja z powrotu z Kosmosu Walentiny Tierieszkowej (rok 1963)
  • Rozmowa Szczęsnej Klimek i Zdzisława Stankiewicza z Walentiną Tierieszkową (11. 03.1963)
Walentina Tierieszkowa. (1. 01. 1969). Autor: Alexander MokletsovRIA Novosti archive
Walentina Tierieszkowa. (1. 01. 1969). Autor: Alexander Mokletsov/RIA Novosti archive

– Piątek, godzina 15, na radzieckim kosmodromie Bajkonur kolejny start ku gwiazdom – relacjonowano w Polskim Radiu start statku Wostok 6.

Lot trwał dwie doby, 22 godziny, 58 minut i 8 sekund. W trzy dni po wystartowaniu, 19 czerwca, Wostok 6 wylądował, przedtem okrążywszy Ziemię 48 razy.

Odważna kosmonautka

Walentina Tierieszkowa urodziła się 6 marca 1937 w rosyjskiej wsi Maslennikowo. Zanim w roku 1962 została kosmonautką, pracowała w przędzalni bawełny i w fabryce opon, ćwiczyła też po amatorsku skoki na spadochronie. Gdy w roku 1963 w triumfie powróciła z Kosmosu, przyznano jej tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Kosmonautka wyraziła wówczas dumę z faktu, że rząd partii komunistycznej w tak ważnej sprawie zaufał właśnie jej – pracownicy przędzalni.

Po odbyciu lotu Walentina Tierieszkowa podjęła studia w rosyjskiej Akademii Sił Lotniczych. W roku 1967 wybrano ją do Rady Najwyższej ZSRR. Dwa lata później, gdy wraz z innymi kosmonautami udawała się samochodem na spotkanie na Kremlu, samochód został ostrzelany przez człowieka, który sądził, że atakuje samochód Leonida Breżniewa. Tierieszkowa wyszła bez szwanku. W latach 1971-1991 była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W roku 1997 przeszła na emeryturę jako generał lotnictwa.

Wostok 5 i 6

Wraz z Tierieszkową na orbitę bliźniaczym statkiem Wostok 5 udał się Walery Bykowski. – Przystąpiliśmy do wypełnienia zadań lotu grupowego – brzmiał wspólny meldunek Tiereszkowej i Bykowskiego. – Łączność miedzy statkami działa bez zarzutu. Znajdujemy się w bliskiej odległości, wszystkie urządzenia statku działają dobrze, samopoczucie dobrze.

Oczywiście lot pierwszej kobiety w kosmos był kolejnym elementem współzawodnictwa Stanów Zjednoczonych i ZSRR w eksploracji kosmosu. Gratulacje dla obojga kosonautów przekazał sam Nikita Chruszczow.
– Drodzy Walentyno i Walery, serdecznie pozdrawiamy Was w chwili pomyślnego rozpoczęcia grupowego lotu kosmicznego – odpowiedział kosmonautom Nikita Chruszczow. – Życzę Wam zdrowia i dobrego samopoczucia, pomyślnego lotu i lądowania.

Wyścig kosmiczny trwa

– Przy dźwiękach hymnu Związku Radzieckiego następują pierwsze powitania, premier Chruszczow długo trzyma w ramionach parę kosmonautów – relacjonowano w Polskim Radiu. – Potem w przybranym girlandami otwartym samochodzie następuje triumfalny wjazd do Moskwy.

Na powitanie Walentiny Tierieszkowej i Walerego Bykowskiego przygotowano wielką fetę i odznaczono oboje kosmonautów. Do całej Moskwy napływały ze świata depesze z gratulacjami.

Posłuchaj propagandowycgh relacji ze startu, lotu i powrotu na ziemię pierwszej kobiety na orbicie - Walentiny Tierieszkowej.

Maria Kąkol/mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragiczna śmierć Gagarina, bohatera ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:00
- Zginął człowiek, o którym wielu przypuszczało, że będzie pierwszym, który stanie na księżycu. Ślepy traf, jaki omija tysiące pilotów oblatywaczy i setki kosmonautów przygotowujących się do swoich lotów, uderzył w tego, którego nazwisko stało się symbolem astronautyki - mówił dziennikarz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łajka - pies, który poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 06:00
Miała 2 lata, ważyła około 6 kilogramów i w kosmosie wytrzymała zaledwie 7 godzin – Łajka. 3 listopada 1957 pierwsza istota została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Radzieccy naukowcy nie przewidywali jej powrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa "Columbii", czyli tragiczne błędy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 06:00
"Columbia" była najstarszym amerykańskim promem kosmicznym. Jej pierwsza misja odbyła się w 1981 roku. Wytrzymałość promu była przewidziana na 200 lotów. Rzeczywistość okazała się inna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja Apollo 9

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:00
6 marca 1969 astronauci z misji Apollo 9, David Scott i Russel Schweickart, odbyli godzinny spacer kosmiczny.
rozwiń zwiń