X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Michał Korybut-Wiśniowiecki – strachliwy wojownik, nieumiejętny król

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 05:40
- Miał naturę starca - mówił o Korybucie-Wiśniowieckim historyk dr Jan Sałkowski. - Kiedy działy się jakieś ważne wydarzenia i miał pobudzać ducha bojowego swojej armii, to robił wszystko, żeby bitwy odbywały się bez jego udziału.
Audio
  • O panowaniu Michała Korybuta-Wiśniowieckiego mówi historyk prof. Teresa Chynczewska-Hennel w audycji z cyklu "Historia Polski" (PR 29.09.2003)
  • Król strachliwy i nieumiejętny – o Michale Korybucie-Wiśniowieckim mówi historyk dr Jan Sałkowski, audycja Ewy Baranowskiej z cyklu "Szkolna encyklopedia świata" (PR 23.04.1997)
Michał Korybut Wiśniowiecki, rysunek Jana Matejki
Michał Korybut Wiśniowiecki, rysunek Jana MatejkiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Po złożeniu przez Jana Kazimierza korony, do tronu Rzeczpospolitej było wielu kandydatów: Filip Wilhelm, Ludwik XII Kondeusz, car rosyjski Aleksy Michajłowicz Romanow czy nawet książęta włoscy. Ostatecznie, 19 czerwca 1669 roku na króla Polski został wybrany Michał Korybut-Wiśniowiecki. Panował do 1673 roku.

- Został królem głosami szlachty nastawionej przeciwko senatorom – mówiła prof. Teresa Chynczewska-Hennel w audycji z cyklu "Historia Polski". - Miał być dla szlachty gwarantem jej złotej wolności.

Malkontenci przeciwko nowemu królowi

Wówczas w Rzeczypospolitej zwalczały się dwa stronnictwa: malkontenci i regaliści. Malkontentami nazywano stronnictwo profrancuskie. Należeli do nich między innymi: prymas Mikołaj Prażmowski, hetman wielki koronny Jan Sobieski czy Andrzej Morsztyn.

Mimo że szlachta wybrała Korybuta na króla, decyzja ta musiała zostać ukonstytuowana przez sejm. To właśnie malkontenci doprowadzili do zerwania sejmu koronacyjnego. Ostatecznie udało się jednak ponownie zwołać sejm i koronować Michała Korybuta-Wiśniowieckiego. Uroczystość miała miejsce 29 września 1669 w Krakowie. Wkrótce królowi została też wybrana żona – austriacka księżniczka, Eleonora.

Pokój w Buczaczu

Rzeczpospolita w okresie panowania Michała Korybuta-Wiśniowieckiego była w tragicznym stanie. Jeszcze nie zdążyła otrząsnąć się po potopie szwedzkim, a już została najechana przez Turków. Ci, zaatakowali w momencie, kiedy Korybut nie był w stanie zwołać armii, która mogłaby stawić jakikolwiek opór.

- W granice Rzeczpospolitej w 1671 roku wylała się potężna armia turecka – mówił dr Jan Sałkowski. - Turcy zajęli Podole, resztki pozostałej przy Polsce Ukrainy i nie zamierzali stąd ustąpić.

Król, przestraszywszy się tureckiej potęgi, oddał województwa podolskie, bracławskie i południową część Kijowszczyzny i zgodził się płacić haracz w wysokości 22 000 talarów rocznie w zamian za pokój. Rzeczpospolita stała się na krótko teoretycznie państwem zależnym od imperium osmańskiego. - Polska musiała podpisać haniebny układ w Buczaczu – zaznaczał dr Jan Sałkowski. - Mieliśmy płacić co roku haracz na rzecz Turków.

Kres panowania

Sejm nie przyjął założeń traktatu, a w 1673 roku armia polska pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego pokonała Turków pod Chocimiem. To ostatecznie podważyło jakiekolwiek ustalenia traktatowe, a pośrednio stało się przyczyną późniejszego wyboru Sobieskiego na króla.

- Pomiędzy szlachtą doszło do głębokich podziałów - podkreślał dr Sałkowski. - Obarczano króla odpowiedzialnością za to wszystko, co się stało. Król wiązał się wyraźnie z Austrią, a każdy związek z Austrią oznaczał konflikt z Turcją. W tej sytuacji doszło nawet do zawiązania konfederacji przeciwko królowi, która miała usunąć go z tronu. Król nie zgodził się na abdykację. Los zadecydował jednak i za szlachtę, i za samego króla.

Michał Korybut-Wiśniowiecki zapadł na zatrucie żołądkowe i zmarł w pałacu arcybiskupim we Lwowie 10 listopada 1673 w wieku 33 lat.

Posłuchaj oceny rządów króla Michała Korybuta-Wiśniowieckiego dokonanej przez historyków: prof. Teresę Chynczewską-Hennel i dr. Jana Sałkowskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan III Sobieski - zwycięzca spod Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 05:50
324 lata temu, 17 czerwca 1696 roku zmarł w Wilanowie król Jan III Sobieski, panujący od 1674 roku, wybitny dowódca, słynny pogromca Tatarów i Turków, mąż pięknej Marysieńki, pisarz, bibliofil, erudyta i mecenas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko - malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 05:48
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołdy pruskie – wielki moment złotej epoki zygmuntowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 06:00
Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny królowi Polski, w ciągu 6 miesięcy po swoim obiorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Reytan – obrońca honoru Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:09
- Tadeusz Reytan odebrał sobie życie w 1780 r. w majątku Hruszówka koło Nowogródka. Samobójcę pochowano w zakątku ogrodu, bodaj nawet bez nagrobka. 150 lat później mój wuj, Henryk Grabowski wystawił ładną, neogotycką kaplicę i złożył w krypcie odnalezione szczątki swego przodka – opowiadał historyk, prof. Stefan Kieniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamieniec Podolski – przedmurze chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 06:04
18 sierpnia 1672 wojska tureckie rozpoczęły oblężenie Kamieńca Podolskiego, najpotężniejszej warowni Rzeczpospolitej na kresach wschodnich, która w ciągu 200 lat oparła się 40 najazdom tureckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Andrzej Morsztyn - frywolny wieszcz baroku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 06:03
Liryka Morsztyna jest finezyjnym flirtem bez większego sentymentu, a celność jego fraszek jest niezrównana. Julian Krzyżanowski pisał, że cechuje je jaskrawy erotyzm, niejednokrotnie wyuzdany, ale szelmowsko dowcipny. Aleksander Brückner, że zmysłowość i lubieżność rozpasały się w nich do naga.
rozwiń zwiń