X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ulrich von Jungingen - mistrz krzyżacki, który zginął pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 05:35
Podobno umierający Konrad von Jungingen miał ostrzegać przed wyborem na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego swojego brata Ulricha. Nazwał go głupcem. Krzyżacy jednak nie posłuchali jego rady.
Audio
  • O mistrzach zakonu krzyżackiego mówią: historyk prof. Grzegorz Myśliwski i Andrzej Sowa, audycja Doroty Truszczak "Wieczór z Jedynką". (PR, 15.07.2010)
  • O konflikcie polsko-krzyżackim na początku XV wieku mówi prof. Wojciech Fałkowski, audycji Małgorzaty Kandefer i Andrzeja Sowy "Historia Polski". (PR, 24.03.2003)
  • Polska bez zakonu krzyżackiego, czyli co by było, gdyby Konrad Mazowiecki nie sprowadził na ziemie polskie Krzyżaków – mówi historyk prof. Henryk Samsonowicz audycja Andrzeja Sowy i Janusza Osicy z cyklu "Historia na opak". (PR, 11.07.1993)
Ulrich von Jungingen, fragm. obrazu Bitwa pod Grunwaldem, aut. Jan Matejko, Wikipediadp
Ulrich von Jungingen, fragm. obrazu "Bitwa pod Grunwaldem", aut. Jan Matejko, Wikipedia/dp

26 czerwca 1407 Ulrich von Jungingen został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego.

– To jest postać trudna do oceny, dlatego, że wisi nad nim widmo klęski grunwaldzkiej, która złamała raz na zawsze potęgę militarną zakonu krzyżackiego, które groziło istnieniu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – mówił historyk prof. Grzegorz Myśliwski w aud. Doroty Truszczak. – Również w historiografii niemieckiej jest oceniany krytycznie.

Po wyborze na wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulrich zrezygnował z wielu planów swojego poprzednika Konrada. Ten chciał zbudować krzyżacką dominację nad Bałtykiem. Ulrich sprzedał jednak Gotlandię, bardzo ważny punkt na wszelkich trasach handlowych na Morzu Bałtyckim. – On zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa polsko-litewskiego i postanowił dać sobie spokój z polityką bałtycką, a skupić się na polityce lądowej – podkreślał prof. Grzegorz Myśliwski w aud. Doroty Truszczak.

Droga do ostatecznej konfrontacji

W 1409 roku wybuch powstania na Żmudzi był sygnałem do ostatecznej rozgrywki polsko-krzyżackiej. W tym samym roku Ulrich uderzył na ziemię dobrzyńską, rozpoczynając regularną wojnę. Późną jesienią 1409 roku strony zawarły rozejm, który w czerwcu następnego roku został zerwany. 15 lipca na polach Grunwaldu doszło do jednej z największych bitew w dziejach średniowiecznej Europy.

– Ulrich von Jungingen zdecydował się na wojnę wtedy, kiedy znów wybuchło powstanie na Żmudzi, która miała strategiczne znaczenie – podkreślał prof. Myśliwski. – To był taki klin terytorialny, który wbija się w terytorium obu państw krzyżackich, co uniemożliwiało jedność terytorialną.

Poległ na polu bitwy

– Przyjął taką taktykę, że najlepszą obroną jest atak – mówił prof. Myśliwski. – Mógł zdawać sobie sprawę, że czas może działać na niekorzyść państwa krzyżackiego.

W walkach pod Grunwaldem wzięli też bezpośredni udział dowódcy obu stron, a więc zarówno Ulrich von Jungingen, jak i Władysław Jagiełło.

– W wyniku całodniowej walki, obfitującej w dramatyczne chwile, zginął wielki mistrz - Ulrich von Jungingen, architekt tego konfliktu, ten, który chciał przyspieszyć wojnę, bo pewien był wygranej, który prowadził ekspansję krzyżacką nie tylko na wschód, ale chciał ją wyraźnie rozszerzyć ku południowi – mówił prof. Wojciech Falkowski.

Wiadomo, że król Władysław Jagiełło polecił odnaleźć zwłoki wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena i ważniejszych braci zakonnych, aby odesłać je z honorami do Malborka. Klęska, jaką poniósł Ulrich von Jungingen na polu grunwaldzkim, zaważyła na tym, jak dziś jest oceniany. Historycy jednak przyznają, że nie był on ani złym politykiem, ani najgorszym wodzem.

Posłuchaj audycji Doroty Truszczak i dyskusji Andrzeja Sowy i prof. Grzegorza Myśliwskiego.
mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 05:35
1 czerwca 1434 roku, po 48 latach panowania, zmarł władca Polski Władysław II Jagiełło. Królem obwołano go 2 lutego 1386 roku podczas zjazdu walnego szlachty w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Oleśnicki - szara eminencja średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:40
- Był to jeden z nielicznych polityków, którzy mieli koncepcję generalną, polegającą na stworzeniu z Polski wielkiego państwa - mówił historyk, prof. Henryk Samsonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajna broń Jagiełły. Bez mostu pontonowego nie byłoby bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 05:50
Dokładnie 610 lat temu zakończyła się koncentracja wojsk polsko-litewskich pod Czerwińskiem. Król Władysław Jagiełło zaskoczył Krzyżaków i ruszył na Malbork, co doprowadziło do bitwy pod Grunwaldem. Kluczową rolę w koncentracji wojsk miał most pontonowy na Wiśle - pierwsza taka konstrukcja w tej części Europy.
rozwiń zwiń