X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Stanisław Leszczyński - walczył o koronę za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 05:35
Po wybuchu wojny północnej i wkroczeniu wojsk szwedzkich do Polski szlachta pozbawiła korony Augusta Mocnego. Na nowego króla Polski Karol XII, król Szwecji zaproponował wówczas Stanisława Leszczyńskiego. 
Audio
  • Stanisław Leszczyński – znany mecenas sztuki i nieudolny król. Mówi prof. Andrzej Zahorski, audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje". (PR, 18.10.1977)
Stanisław Leszczyński, aut. Jean-Baptiste van Loo (1727 r.)
Stanisław Leszczyński, aut. Jean-Baptiste van Loo (1727 r.)Foto: Wikipedia/dp

Wyboru tego dokonano 12 lipca 1704 roku.

– Ta elekcja, która odbyła się w roku 1704 na rozkaz szwedzki to była komedia i farsa – mówił historyk prof. Andrzej Zahorski. – Wojsko szwedzkie zgromadziło się koło wsi Wola (dziś dzielnicy) i tam ta elekcja się odbyła. Wiło się tam nieco senatorów kupionych przez Szwedów i gromada pijanej szlachty.

Król marionetka

Wybór Leszczyńskiego spotkał się oczywiście z wielkim sprzeciwem. August Mocny korony zrzekł się dopiero w 1706 roku. Król Stanisław Leszczyński nie miał ani pieniędzy, ani poważnej armii. Był całkowicie zdany na szwedzkiego protektora, Karola XII. Polską tak naprawdę zaczął rządzić szwedzki monarcha, aż do czasu klęski pod Połtawą w 1709 roku. Karol XII uciekł wówczas do Turcji, a wraz z nim Stanisław Leszczyński.

Do polityki wrócił w 1733 roku, kiedy zmarł August Mocny. Kandydaturę Stanisława Leszczyńskiego na tron polski poparła Francja – córka Leszczyńskiego, Maria była żoną Ludwika XV. Zięć wspierał go nawet finansowo, bo Stanisław nigdy nie dorobił się pieniędzy.

Wojna o sukcesję polską

– Dorwawszy się w młodym wieku purpury do końca życia nie potrafił się wyzbyć myśli o tronie – słyszymy w audycji Elizy Bojarskiej. – Żaden środek nie był dla niego drastyczny, gdy chodziło o utrzymanie się przy władzy. Dla chimery panowania poświęcał wszystko: godność osobistą, program polityczny i co najważniejsze – interes i całość Rzeczypospolitej.

Ponowny wybór na króla dokonał się 12 września 1733, za wielką aprobatą szlachty, która uznała Stanisława Leszczyńskiego za wielkiego patriotę i wyzwoliciela. Niestety wybór ten nie uspokoił nastrojów ani w Polsce, ani w Europie, a był wręcz przyczyną do wojny. Konflikt o sukcesję polską toczył się przez dwa lata między koalicjami Francji, Hiszpanii i Bawarii a Austrii, Rosji, Prus i Danii.

Władca Lotaryngii

Ostatecznie król Stanisław Leszczyński został zmuszony ponownie do oddania korony. Królem Polski został August III Saski. Stanisław Leszczyński został dożywotnim władcą bogatego księstwa Lotaryngii, które potem stało się posagiem jego córki. Stanisław Leszczyński zmarł w wieku 88 lat, 23 lutego 1766.

– Był to człowiek o charakterystycznej mentalności, umysłowości magnata polskiego schyłku wieku XVII i początku wieku XVIII – podkreślał prof. Andrzej Zahorski. – Stąd tak wiele w jego postępowaniu, działalności politycznej, poglądach kontrowersji.

Jakie jeszcze kontrowersje są związane ze Stanisławem Leszczyńskim? Posłuchaj audycji.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław III Warneńczyk – legenda legend

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 05:45
Ciała Władysława Warneńczyka po bitwie pod Warną nie znaleziono, tym łatwiej było o legendy związane ze śmiercią młodego króla. Jedna z nich głosi, że władca po bitwie osiadł na portugalskiej Maderze i żył jako Henrique Alemao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Król pechowiec?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 05:55
– Ostateczny wizerunek Stanisława Augusta w oczach opinii publicznej został określony przez zderzenie faktów: klęskę państwa polskiego i odrodzenie tego państwa przez patriotów emigrantów – mówił historyk, prof. Henryk Wisner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza – król niefortunny

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 05:50
"Niema zmora ze Szwecji" – tak właśnie określił Zygmunta III Wazę Jan Zamoyski. Kanclerz jednak poparł jego kandydaturę na króla Polski licząc, że król szwedzki stanie się tylko pionkiem w jego rękach. Nowy król jednak nie miał zamiaru dzielić się swoimi uprawnieniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 05:45
– Wiek XVI, złoty wiek Polski przysłonił niewątpliwie błędy, które Zygmunt August na tronie popełnił – zaznaczała prof. Maria Bogucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

August II Mocny – nie potrafił pogodzić się z utratą władzy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 06:00
Był pierwszym władcą Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą. 15 września 1697 został koronowany na króla Polski.
rozwiń zwiń