more_horiz
Historia

Rekonkwista – wypędzić Maurów z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 05:35
- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii to okres po dziś dzień bardzo widoczny. W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
Mezquita w Kordobie, Hiszpania
Mezquita w Kordobie, HiszpaniaFoto: Wikipedia/cc/Jialiang Gao

25 listopada 1491 roku rozpoczęło się oblężenie Grenady, ostatniej arabskiej twierdzy w Hiszpanii.

Bitwa pod Poitiers

Do 711 roku wywodzący się z Północnej Afryki Maurowie, będący w większości Berberami, podbili państwo chrześcijańskich Wizygotów. Ich pochód w głąb Europy, pod wodzą Tarika, zatrzymał władca państwa Franków, Karol Młot w słynnej bitwie pod Poitiers w 732 roku.

Kolebka rekonkwisty

Podbite tereny, które obejmowały prawie cały Półwysep Iberyjski, Maurowie nazwali Al-Andalus. Prawie, bo poza ich wpływem znalazł się niemal cały Kraj Basków w Pirenejach oraz położona na północnym zachodzie kraina o nazwie Asturia. To właśnie na terenach Asturii, w bitwie pod Covadongą, zostali pobici.

Prawdziwego przebiegu bitwy nie znamy. Wedle tradycji chrześcijańskiej wojownicy pod wodzą Pelayo, pokrzepieni na duchu objawieniem się Madonny, zdziesiątkowali oddział wojowników islamu, którzy nigdy już nie odważyli się powrócić w tamte strony. Zupełnie inny przebieg wydarzeń znamy z ust kronikarzy arabskich. W ich relacjach hufce chrześcijańskie, doznając kolejnych klęsk, cofały się w coraz bardziej niedostępne rejony górskie. Gdy przy życiu pozostało zaledwie trzydziestu mężczyzn i dziesięć kobiet, Arabowie postanowili zaniechać pościgu. W garstce wynędzniałych chrześcijan nie widzieli zagrożenia dla swojego potężnego imperium. Zwycięstwo z 718 roku jest uważane za początek rekonkwisty (reconquista - ponowne zdobycie). Chrześcijańscy mieszkańcy Asturii, obroniwszy się przed naporem Maurów, dali początek nowej państwowości. Identyfikacją dla tworzącego się państwa była religia.

- Duże znaczenie miało odnalezienie domniemanego grobu św. Jakuba w 813 roku – mówiła na antenie Polskiego Radia dr Małgorzata Nalewajko. - W tym miejscu zbudowano katedrę Santiago de Compostela, która stała się centrum pielgrzymkowym i fundamentem kształtowania się tożsamości państwa chrześcijańskiego.


Posłuchaj
07:40 rekonkwista___92_02_iv_tr_0-0_1031013270b8b108[00].mp3 Początek rekonkwisty - audycja historyczna z udziałem dr Małgorzaty Nalewajko z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 7.01.2002)

 

Rosnące ośrodki chrześcijańskie

Wkrótce z Asturii na południe wyruszyły pierwsze wypady. Z początku nie miały charakteru dążenia do odzyskania zabranych ziem. Były to raczej wyprawy łupieżcze o większym i mniejszym zasięgu. Jednak z czasem granica zaczęła się przesuwać. W połowie X wieku chrześcijanie utrzymywali tereny na wysokości rzeki Duero. Stolicę przeniesiono z Oviedo do Leónu, dając początek nowemu królestwu.

Asturia nie była jedynym zalążkiem państwowości chrześcijańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Była też Kastylia, położona na północ od Burgos. Marchia Hiszpańska powstała w wyniku ekspansji Franków, a od X wieku znana jako Katalonia i kraj Basków na terenach Nawarry i Aragonii.

Między XI a XIII wiekiem wykształciły się dwa wyraźnie dominujące ośrodki na terenie chrześcijańskiej Hiszpanii. Z jednej strony Kastylia, połączona od 1230 roku z Leónem, która interesuje się zachodem i wybrzeżem Atlantyku. Z drugiej Aragonia, w której skład od 1137 roku weszła Katalonia, kierująca swą ekspansję w stronę Morza Śródziemnego.

 Postępy

Na zdjęciu: Postępy rekonkwisty na początku XIII wieku fot. Wikipedia/cc/Gabagool.

Muzułmanie w odwrocie

W drugiej połowie XII wieku Kastylia i Aragonia porozumiały się co do podziału półwyspu na swoje strefy wpływów i współdziałania w walce przeciwko Maurom. Gdy do układu dołączyła Nawarra, siły połączonych królestw chrześcijańskich stoczyły w 1212 roku zwycięską bitwę pod Las Navas de Tolosa.

- To data przełomowa dla historii rekonkwisty. Od tej pory mamy do czynienia z systematycznym pochodem chrześcijan na południe – mówiła gość audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". – Pod koniec XIII wieku posiadłości muzułmańskie ograniczają się już tylko do emiratu Granady.

Kapitulacja
Na zdjęciu: Kapitulacja Granady, obraz Francisco Pradilla Ortiza fot. Wikimedia Commons.

Upadek Granady

Koniec rekonkwisty ma miejsce w 1492 roku. 2 stycznia wojska kastylijsko-aragońskie wkraczają do Granady. Monarchowie podjęli decyzję o przymusowej konwersji muzułmanów. Alternatywą było jedynie wygnanie.

- Osiem wieków obecności muzułmańskiej w Hiszpanii, to okres po dziś dzień bardzo widoczny – mówiła dr Nalewajko - W Andaluzji muzyka, architektura, obyczaje noszą bardzo wyraźne ślady tej obecności.


Posłuchaj
07:17 koniec rekonkwisty i początek monarchii katolickiej ___105_02_iv_tr_0-0_1031018180e7da6d[00].mp3 Koniec rekonkwisty i początek monarchii katolickiej - audycja historyczna z udziałem dr Małgorzaty Nalewajko z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 8.01.2002)

 

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem