X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Brześć - pokaz jedności niemiecko-sowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:15
22 września 1939 roku w Brześciu nad Bugiem odbyła się wspólna defilada wojsk niemieckich i sowieckich. Armie sprzymierzone przeciwko Polsce urządziły pokaz siły i triumfu nad narodem polskim.
Audio
  • O wrześniu 1939 roku na terenach białoruskich mówi historyk prof. Andrzej Dobroński, audycja Katarzyny Kobyleckiej "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Białoruś". (PR, 22.01.1999)
  • Dziennikarz Zbigniew Adrjański opowiada o swoim dzieciństwie, o Brześciu tuż przed II wojną światową, aud. Bogumiły Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 22.06.1998)
Wspólna parada Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu, 22 września 1939
Wspólna parada Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu, 22 września 1939Foto: Bundesarchiv, Wikipedia/dp

Zajęcie Brześcia

17 września 1939 ranny gen. Konstanty Plisowski wydał rozkaz opuszczenia Brześcia i ewakuacji. Do miasta wkroczyły wojska niemieckie pod dowództwem Heinza Guderiana. Zgodnie z postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow zajęty przez Wehrmacht Brześć został przekazany Armii Czerwonej. Związek Radziecki z kolei przekazał miasto Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej jako ośrodek administracyjny nowo powołanego obwodu brzeskiego.

Propaganda radziecka donosiła: "Polscy obszarnicy ujarzmili lud pracujący Białorusi Zachodniej, rzucili ich na pola imperialistycznej wojny. Idziemy zatem, nie zdobywać, a wyzwalać".

Brześć z tego okresu wspomina dziennikarz Zbigniew Adrjański: – W Brześciu sowieckim głód jest taki, jakiego nigdy nie doznałem.

Posłuchaj audycji z udziałem dziennikarza.

Gen.

Na zdjęciu: Gen. Heinz Guderian i gen. Siemion Kriwoszein odbierają radziecko-niemiecką defiladę w Brześciu 22 września 1939, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp

Parada wojskowa

Aby przypieczętować przekazanie Brześcia w ręce sowieckie, armie sojusznicze przemaszerowały przez miasto wraz ze swoimi dowódcami, zmieniono flagi, a wszystko to odbywało się przy dźwiękach hymnów III Rzeszy i ZSRR.

Defilada ruszyła spod gmachu Urzędu Wojewódzkiego województwa podlaskiego o godzinie 16.00. Przemarsz wojsk odebrali wspólnie Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein.

Traktat o przyjaźni

28 września 1939 sojusznicy podpisali nowy układ o podziale terytoriów podbitych. W preambule Traktatu o przyjaźni i granicach czytamy: "Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRR uznają, że jest ich wyłącznym zadaniem, po upadku byłego państwa polskiego, odtworzyć spokój i porządek na tych terytoriach i zapewnić pokojowy byt ludności tam zamieszkującej w zgodzie z jej narodowym charakterem".

Posłuchaj audycji o wydarzeniach września 1939 w Brześciu.

Archiwalne audycje, filmy, zdjęcia, komentarze historyków oraz relacje świadków znajdziesz w serwisie specjalnym Polskiego Radia Wrzesien1939.polskieradio.pl.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:00
"Gdy Polska przestanie istnieć, zachód nie będzie miał o co walczyć" – tak w 1939 roku rozumowano w Moskwie i w Berlinie. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały Pakt o Nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939 - czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 06:35
Na rozkaz Stalina, na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. Podpisany 23 sierpnia 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow okazał się porozumieniem dwóch zbrodniarzy, którzy gotowali się do podboju świata.
rozwiń zwiń