X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Penicylina odmieniła medycynę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 06:00
"To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem" - mawiał Alexander Fleming. Podczas pracy w laboratorium zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią powstrzymuje wzrost rozwoju bakterii.
Audio
  • O historii antybiotyków mówi prof. Andrzej Danysz, aud. Marii Bobrowskiej z cyklu "Widnokrąg" (22.01.1985)
Profesor Alexander Fleming w swoim gabinecie w St. Marys Hospital w Londynie, źr. Imperial War Museum, Wikipediadp
Profesor Alexander Fleming w swoim gabinecie w St. Mary’s Hospital w Londynie, źr. Imperial War Museum, Wikipedia/dp

11 marca 1955 zmarł Alexander Fleming odkrywca pierwszego antybiotyku. Po penicylinie przyszła kolej na następne: naturalne, półsyntetyczne i syntetyczne. Wcześniej choroby zakaźne były przyczyną śmierci i ciężkich powikłań setek milionów ludzi. Wprowadzenie antybiotyków zrewolucjonizowało leczenie. Przed erą penicyliny lekarze borykali się z problemem walki z chorobami zakaźnymi w taki sposób, aby zniszczyć bakterie, ale w sposób bezpieczny dla organizmu człowieka.

W 1897 roku francuski lekarz wojskowy Ernst Duchesne jako pierwszy opisał fakt występowania rozwoju niektórych bakterii chorobotwórczych. W 1928 roku Fleming, hodując w swoim laboratorium bakterie, przez przypadek odkrył penicylinę. Porządkując naczynia z kulturami bakterii zauważył rozwijającą się kolonię pleśni, która zabijała bakterie. Później przeprowadził kolejne eksperymenty, na opatentowanie substancji nie miał jednak pieniędzy.

Nobel za antybiotyk

Dopiero 10 lat później wraz z Howardem Walterem Floreyem oraz Ernstem Borisem Chainem wyizolowali substancję czynną, by rok później zająć się już produkcją antybiotyku. W 1945 roku zostali oni uhonorowani Nagrodą Nobla.
Przez lata bakterie traktowane penicyliną uodparniały się na lek. Zmutowane szczepy wymagały tworzenia nowych antybiotyków.

- Penicylina, o ile jest pierwszym antybiotykiem i nadal doskonałym to nie jest antybiotykiem skutecznym w stosunku do wszystkich rodzajów drobnoustrojów - podkreślał prof. Andrzej Danysz w aud. Marii Bobrowskiej z cyklu "Widnokrąg". - Ponadto między drobnoustrojami a człowiekiem istnieje taki "wyścig zbrojeń" - drobnoustroje starają się uodpornić na antybiotyki, które człowiek wprowadza i trzeba wprowadzać nowe.

Posłuchaj audycji o historii antybiotyków, ich działaniu i nie zawsze właściwym wykorzystaniu.

mb

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 06:14
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Funk – odkrywca witamin

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 06:00
Dziś witaminy znają nawet małe dzieci. Wyodrębnienie przez Kazimierza Funka ponad sto lat temu nowego związku było odkryciem epokowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alois Alzheimer – kamień węgielny współczesnej medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 06:00
Przełom XIX i XX stulecia był dla medycyny erą wyjątkową. Okres przełomu, budowania nowych pomysłów, diagnostyki, podziału chorób. Alzheimer był współtwórcą podstaw współczesnej medycyny, funkcjonujących do dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florence Nightingale – pionierka nowoczesnego pielęgniarstwa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 06:00
Jej pierwszymi pacjentami były lalki i zwierzęta. Kiedy była już dorosła postanowiła pozostać wierna swemu powołaniu i została pielęgniarką, dając kolejnym pokoleniom wzór do naśladowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Parkinson - opisał plagę starości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 07:00
Badania nad chorobą Parkinsona brytyjski uczony opublikował blisko dwieście lat temu. Do dziś przypadłość jest zmorą seniorów.
rozwiń zwiń