X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Karol Darwin - teoria ewoluowała w nim powoli

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:35
- Do dzisiaj jest to dzieło przełomowe, stanowiące źródło natchnienia dla wielu naukowców - mówiła o książce "O powstawaniu gatunków" Małgorzata Yamazaki, współautorka przekładu najważniejszego dzieła Darwina na język polski.
Karol Darwin
Karol DarwinFoto: Julia Margaret Cameron, źr. Wikimedia Commons/dp

Posłuchaj
11:15 karol darwin.mp3 Karol Darwin – postać autora teorii ewolucji przybliża tłumacz "O powstaniu gatunków” Małgorzata Yamazaki w rozmowie z autorką audycji Katarzyną Mar. (PR, 7.02.1999)

 

19 kwietnia 1882 roku zmarł Karol Darwin, biolog i twórca teorii ewolucji.

Biolog samouk

Karol Darwin przyszedł na świat 12 lutego 1809. Podobno od dzieciństwa przejawiał zamiłowanie do świata przyrody. Ta pasja nie opuściła go na studiach: jako student medycyny uczęszczał też na wykłady z geologii i zoologii. Później myśli młodego Karola skierowały się ku Bogu - został studentem teologii.

Natchnienie z Galapagos

Po studiach dostał propozycję wzięcia udziału w wyprawie, której celem było zbadanie zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. To wówczas, podczas obserwacji spokrewnionych gatunków zamieszkujących odmienne środowiska i różniących się od siebie, w umyśle Karola zrodziła się koncepcja ewolucji w myśl zasady "przetrwają najlepiej przystosowani". W pełni wyklarowała się po powrocie z wyprawy, w 1838 roku.

24 listopada 1859 roku Karol Darwin opublikował swoją pracę "O powstawaniu gatunków", w której zawarł podstawy teorii ewolucji.


- Świadomość, jak wielkie wywoła to wzburzenie w świecie naukowym spowodowała, że ociągał się z opublikowaniem swoich prac - wyjaśniała Małgorzata Yamazaki, gość audycji Krystyny Mar poświęconej postaci Darwina. - Praca "O powstawaniu gatunków" wyszła właściwie wyłącznie dlatego, że pojawił się Wallece.

Drugi odkrywca ewolucji?

Alfred Russel Wallece również był biologiem i badaczem. Niezależnie od Darwina opracował koncepcję doboru naturalnego i przedstawił ją starszemu koledze.

Gdy Karol Darwin zorientował się, jak bardzo przemyślenia Wallece’a są bliskie jego własnym, za namową przyjaciół, zdecydował się ogłosić swoją teorię.

Zbulwersował chrześcijan, spoczywa w opactwie

- To był taki moment, kiedy uczeni przestali myśleć o świecie w oderwaniu od myśli Kościoła - wyjaśniała Małgorzata Yamazaki.

Mimo to, Darwin spotkał się z ostrą krytyką ze strony środowiska prochrześcijańskich naukowców (choć "O powstawaniu gatunków" nigdy nie trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych Kościoła katolickiego). To jednak nie zaważyło na ocenie jego osiągnięć już za życia. Zmarł 19 kwietnia 1882 w atmosferze uznania. Jego ciało spoczywa w Opactwie Westminsterskim.

Posłuchaj audycji Krystyny Mar poświęconej postaci Karola Darwina

bm

Czytaj także

"Człowiek z Piltdown" - wielka mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 05:30
- To znalezisko plasowało Anglię i hrabstwo East Sussex na samym topie paleoantropologii. Czegoś takiego wcześniej w Europie nie odkryto - mówił antropolog dr Karol Piasecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opactwo Westminsterskie – niemy świadek dziejów Anglii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:30
28 grudnia 1065 odbyła się konsekracja Opactwa Westminsterskiego w Londynie.
rozwiń zwiń