more_horiz
Historia

Napoleon i Józefina - trudna miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:00
Legenda głosi, że ostatnim słowem Napoleona na łożu śmierci było imię Józefiny. Kierowała nim miłość, czy poczucie winy z powodu oddalenia pierwszej żony? 
Audio
  • „Sławne romanse” audycja Zofii Rakowieckiej o związku Napoleona i Józefiny (22.06.1973)
Obraz z połowy XIX wieku pod tytułem Rozwód Napoleona z Józefiną
Obraz z połowy XIX wieku pod tytułem "Rozwód Napoleona z Józefiną"Foto: Bosselman - Chasselat/Wikipedia domena publiczna

Napoleon i Józefina byli małżeństwem od 1796 roku, ale związani byli ślubem cywilnym. Ceremonia zaślubin była skromna, przyjęcie weselne także. Pan młody zamiast w podróż poślubną, musiał się udać do swoich wojsk.

Ślub polityczny

Dopiero 8 lat później, 1 grudnia 1804 (według niektórych źródeł: 30 października) Napoleon Bonaparte i Józefina de Beauharnais wzięli ślub kościelny.

Ceremonia kościelna była potrzebna Napoleonowi do koronacji na Cesarza Francuzów. Podczas uroczystości koronacyjnej 2 grudnia Napoleon odebrał z rąk papieża koronę i sam założył ją sobie na głowę, po czym sam koronował Józefinę.

Napoleon
Napoleon koronuje Józefinę, obraz Jaquesa Louisa Davida, źr. Wikimedia Commons/dp

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością

Napoleon i Józefina poznali się w 1795 roku. Ona miała 33 lata, on - 27. Dla obojga nie było to pierwsze uczucie: on był zaręczony, ona była rozwódką.

- Po ukończeniu pięcioletniej szkoły klasztornej przybyła z ojcem do Paryża. Tu, mając lat 16, poślubiła Alexandra de Beauharnais. Szczęścia w małżeństwie nie znalazła. – słyszymy w audycji Zofii Rakowieckiej z cyklu "Sławne romanse" . - W trzy lata po ślubie mąż zażądał rozwodu. Wymówił jej dom i wysłał do klasztoru na okres procesu rozwodowego. Józefina miała już wówczas dwoje dzieci: Eugeniusza i Hortensję.

Miłość nieidealna

Związek Napoleona i Józefiny był burzliwy. Małżonkowie byli o siebie chorobliwie zazdrośni. Niebezpodstawnie zresztą. Józefina wiodła hulaszczy tryb życia w swojej posiadłości - zamku Malmaison. Napoleon w trakcie kampanii podbijał nie tylko kolejne ziemie, ale i serca dam. Jedną z nich była polska hrabina Maria Walewska, z którą Cesarz Francuzów miał syna Aleksandra.

Dyplomatyczne rozstanie

Szczęście po koronacji nie trwało długo. Nad Francją zawisły czarne chmury: montowała się III koalicja antynapoleońska, kraj czekały kolejne wojny.

- Napoleon pragnął umocnić dynastię przez małżeństwo z córką panującego domu, tym bardziej, że Józefina nie dała mu potomstwa - wyjaśniała Zofia Rakowiecka w audycji z 1973 roku . - Tak doszło do rozwodu. Mimo, że Napoleon zachował do niej do końca wiele ciepłych uczuć.

Para cesarska wzięła rozwód 15 grudnia 1809. Napoleon wziął za żonę córkę cesarza austriackiego - Marię Ludwikę. Chciał sobie w ten sposób zapewnić sojusz z pokonanym monarchą.

Józefina zmarła w 1814 roku. Napoleona informacja o śmierci byłej żony zastała na wygnaniu na Elbie.

"Sławne romanse" - o burzliwym związku Napoleona i Józefiny posłuchaj w  audycji Zofii Rakowieckiej