more_horiz
Historia

Józef Glemp – prymas przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 05:35
Przez blisko trzy dekady stał na czele polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. Miał niebagatelny wpływ na kształt przemian demokratycznych, jakie zaszły w kraju, ale za swoją politykę spotykał się też z ogniem krytyki.
Kardynał Józef Glemp.
Kardynał Józef Glemp.Foto: Przemysław Goławski

23 stycznia 2013 roku zmarł prymas Józef Glemp, osobisty sekretarz prymasa Stefana Wyszyńskiego, a potem jego następca.

Prymas Polski przyszedł na świat 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu.

Posłuchaj
33:33 świadkowie historii - józef glemp.mp3 Archiwalne wspomnienia prymasa Polski Józefa Glempa o dzieciństwie, rodzinie i powołaniu kapłańskim.

Początek drogi

- Nie byłem psotnym chłopcem, raczej nieśmiałym i chorowitym - wspominał sam o sobie kardynał Glemp w audycji Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. Urodził się w rodzinie oficera. Jego młodość naznaczyła wojna. Już w wieku 13 lat musiał podjąć przymusową pracę dla okupantów. Po wojnie wstąpił do gimnazjum w Inowrocławiu, później studiował polonistykę w Warszawie i Toruniu.

Studia przerwał, by wstąpić do seminarium. - Wstąpienie do seminarium było wypełnieniem tęsknot, które leżały we mnie. To było moje właściwe miejsce - mówił prymas Józef Glemp.

Święcenia otrzymał w roku 1956. Początki kapłańskiej posługi przyszłego prymasa nie należały do najłatwiejszych - po służbie w Mogilnie, został skierowany do Mielżyna, gdzie został kapelanem w domu dla nieuleczalnie chorych dzieci.


Posłuchaj
33:33 świadkowie historii - józef glemp.mp3 Archiwalne wspomnienia prymasa Polski Józefa Glempa o dzieciństwie, rodzinie i powołaniu kapłańskim.

 

U boku Prymasa Tysiąclecia

W służbie duszpasterskiej znalazł możliwość dalszego samokształcenia. Wyjechał na studia prawnicze do Rzymu. Po ich ukończeniu powrócił do kraju. Tu trafił do Sekretariatu Prymasa, gdzie stał się jednym z najbliższych współpracowników prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Sakrę biskupią przyznał Glempowi papież Jan Paweł II w 1979 roku. Przyszły prymas został przydzielony do diecezji warmińskiej ze stolicą w Olsztynie.

Trzy lata później, 7 lipca 1981 biskup Glemp został mianowany metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim. Niedługo później przyszło mu zmagać się z dwoma kryzysami: zamordowaniem przez SB ks. Jerzego Popiełuszki i wprowadzeniem stanu wojennego. To ostatnie wydarzenie wspominał tak: - Było strasznie zimno. Przyszła delegacja od gen. Jaruzelskiego, żeby mnie uprzedzić, że o 6 będzie ogłoszony stan wojenny.

Między władzą a opozycją

W pierwszych dniach stanu wojennego apelował o "spokój, zaniechanie gwałtów, o zażegnanie bratobójczych walk". Politykę lawirowania i mediacji między władzą a "Solidarnością" kontynuował aż do odzyskania wolności. Za ostrożność w popieraniu przemian demokratycznych był wielokrotnie krytykowany. - Ja Solidarność zastałem już umocnioną, ale w nastrojach rewolucyjnych - wspominał prymas.

- Ceniłem go jako człowieka, który zawsze miał swoje zdanie- mówił o Glempie premier Tadeusz Mazowiecki, który podkreślał, że to dzięki prymasowi Glempowi Kościół stał się stroną podczas obrad Okrągłego Stołu.

Kardynał (podwyższony do tej godności został w 1983 roku) Józef Glemp przewodniczył polskiemu Kościołowi do 2009 roku. Wówczas przeszedł na emeryturę i przekazał godność prymasa następcy - abp. Henrykowi Muszyńskiemu. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013.

Posłuchaj wspomnień Józefa Glempa o najważniejszych wydarzeniach z jego życia.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem