more_horiz
Historia

Wilczy Szaniec - betonowe siedlisko bestii

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 05:40
50 tysięcy metrów sześciennych betonu i ściany o grubości kilku metrów do dziś, choć zostały z nich tylko ruiny, przytłaczają ogromem. Wolfsschanze idealnie obrazuje dwie natury Hitlera: megalomanię i paniczny strach o własne życie.
Wilczy Szaniec w Gierłoży
Wilczy Szaniec w GierłożyFoto: Andrzej Otrębski/Wikimedia/domena publiczna

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku wydany został rozkaz wysadzenia w powietrze dotychczasowej kwatery głównej Adolfa Hitlera - Wilczego Szańca w dzisiejszej Gierłoży.

Idealna lokalizacja

Ukryty w kętrzyńskiej puszczy kompleks, ponad 50 tysięcy metrów sześciennych betonu, stanowił w latach 1941-1944 główną kwaterę Hitlera. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy. Kwatera była na tyle daleko wysunięta na wschód, że nie zagrażały jej naloty bombowe zachodnich aliantów. Jej lokacja miała też wymiar propagandowy: bliskość granicy ZSRR miała pokazywać, że Führer jest pewny powodzenia planu Barbarossa i rychłego zwycięstwa nad Stalinem. Betonowa twierdza była trudna do zdobycia ze względu na otoczenie: wróg musiałby przedostać się przez gęsty las i pokonać mazurskie jeziora.


Posłuchaj
09:59 kwatera hitlera.mp3 Kwatera Hitlera, reportaż z archiwum Polskiego Radia. (PR, 1.07.1957)

 

Nad Hitlerem czuwał diabeł stróż

Przy budowie szańca pracowało 30-50 tysięcy ludzi. W środku mazurskiego lasu wyrósł kompleks betonowych bunkrów o ścianach kilkumetrowej grubości. Taka izolacja pozwalałaby przetrwać nalot dywanowy lub ostrzał artyleryjski. Hitler nie przewidział, że paradoksalnie ową grubość ścian chcieli wykorzystać spiskowcy na czele z Clausem von Stauffenbergiem. Dzięki grubym ścianom ładunek bombowy, który wystarczyłby do zgładzenia Wodza Rzeszy mógł być stosunkowo niewielkich rozmiarów: dzieła zniszczenia dokonałaby odbita przez betonowe ściany fala uderzeniowa.

Przypadek sprawił, że dnia zamachu - 20 lipca 1944 roku - narada wojskowa, podczas której von Stauffenberg podrzucił ładunek, odbywała się nie w betonowym bunkrze, a w drewnianym baraku. To, i gruby dębowy stół do map, uratowało Hitlerowi życie.

Szczęście już jednak opuściło przywódcę III Rzeszy. Jego dywizje cofały się pod naporem Armii Czerwonej na wschodzie i wojskami sprzymierzonych na zachodzie. 20 listopada 1944 roku kwaterę główną przeniesiono do Zossen pod Berlinem. Do wysadzenia Wilczego Szańca zużyto prawdopodobnie około 8 ton trotylu.

Rozminowywanie terenu wokół Wilczego Szańca zakończono dopiero w 1955 roku. Odnaleziono i zabezpieczono ponad 54 tysięcy min. Łącznie trzeba było rozminować 72 ha lasu i ponad 52 ha gruntów. Posłuchaj reportażu z archiwum Polskiego Radia o rozminowywaniu kwatery Hitlera.

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem