more_horiz
Historia

Kalina Jędrusik: "Bo we mnie jest seks"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 05:45
Aktorka, ekstrawagancka artystka, kobieta wamp, skandalistka - była barwnym rajskim ptakiem w szarej rzeczywistości PRL. Dzisiaj mija 30. rocznica śmierci Kaliny Jędrusik.
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim Żołnierz królowej Madagaskaru, reżyseria Romuald Szejd.
Kalina Jędrusik, 1977. Teatr Telewizji. Julian Tuwim "Żołnierz królowej Madagaskaru", reżyseria Romuald Szejd. Foto: PAP/Zygmunt Januszewski

Była córką przedwojennego senatora prof. Henryka Jędrusika.

- Nasz dom był przesycony "dziadkiem" Piłsudskim na każdym kroku. Nawet w tych najgorszych okresach stalinowskich w naszym domu "dziadek" pełnił straż, wszędzie pełno było jego zdjęć i miniaturek - wspominała Jędrusik w rozmowie z Wojciechem Marczykiem.

Posłuchaj
26:16 spotkanie z kaliną.mp3 Spotkanie z Kaliną Jędrusik, audycja Wojciecha Marczyka. (PR, 3.11.1990) 

Niezapomniane role

Lubiła skandalizować. Wcielała się w takie postaci jak Holly Golightly w "Śniadaniu u Tiffany’ego" czy amantkę Joannę w "Lekarstwie na miłość". 43 sekundy artystki kąpiącej się w wannie - co prawda w zasłaniającej ciało pianie - były w 1966 roku szokiem. Do historii polskiego kina przeszła słynna scena erotyczna między nią i Danielem Olbrychskim w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Niezapomniane były występy Kaliny Jędrusik w Kabarecie Starszych Panów, na czele z wykonaniem piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory "Bo we mnie jest seks".

Kalina, która kąpała się w szampanie

Nie przystawała do purytańskiego PRL. Nic dziwnego, że wokół niej narosło wiele mitów: Władysław Gomułka miał jej nienawidzić tak bardzo, że rzucał w telewizor popielniczką, gdy tylko pojawiła się na ekranie, a sama Kalina miała brać kąpiele w szampanie. Artystce zabroniono nawet przez pewien czas pojawiać się w telewizji, po tym, jak pojawiła się na ekranie w głębokim dekolcie, na którym spoczywał mały krzyżyk na łańcuszku.

Na zdjęciu: Stanisław Dygat, autor: Władysław Miernicki, źr. NAC/Wikimedia Commons/dp

Otwarty układ

Prywatnie od 1957 roku była żoną Stanisława Dygata. Pisarz był kierownikiem literackim w gdańskim Teatrze Wybrzeże, gdzie młodziutka absolwentka krakowskiego PWST debiutowała (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim). On zostawił dla niej swoją dotychczasową rodzinę, akceptował jej liczne romanse, ona trwała przy nim aż do jego śmierci. - Zawsze Bogu dziękuję, że spędziłam z nim prawie 25 lat – wspominała Kalina Jędrusik w audycji z 1990 roku.

Była wielbicielką kotów. Po śmierci męża opiekowała się nimi we własnym mieszkaniu. To oddanie doprowadziło ją do śmierci. Zmarła 7 sierpnia 1991 na skutek reakcji alergicznej na kocią sierść.

W planach jest produkcja filmu o Kalinie Jędrusik. Ma ją zagrać Maria Dębska. "Jesienną dziewczynę" reżyserować będzie Katarzyna Klimkiewicz według scenariusza napisanego wspólnie z Patrycją Nowak. Stanisława Dygata zagra Leszek Lichota.

Posłuchaj rozmowy Kaliny Jędrusik z Wojciechem Marczykiem.

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem