X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zofia Romanowiczowa - dobra dusza Galerii Lambert

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:45
- Zosia była nad wyraz wrażliwą membraną. Jej uczucia, wrażenia, lęk i pewność wielkiego nieszczęścia nad nami wiszącego znajdował wyraz w jej wierszach. Dla mnie były czymś niezmiernie istotnym i ważnym. Uczyłam się ich na pamięć – wspominała aktorka Zofia Rysiówna.
Zofia i Kazimierz Romanowiczowie w swoim ówczesnym paryskim mieszkaniu, przy rue Debelleyme - wrzesień 1998 fot. WikipediaccMariusz Kubik.
Zofia i Kazimierz Romanowiczowie w swoim ówczesnym paryskim mieszkaniu, przy rue Debelleyme - wrzesień 1998 fot. Wikipedia/cc/Mariusz Kubik.

28 marca 2010 roku w Lailly-en-Val zmarła Zofia Romanowiczowa, pisarka, tłumaczka i eseistka, czołowa postać polskiej emigracji.

– Tak mi się ułożyły losy, że żyję daleko od kraju. Mogłam tutaj [we Francji – red.] po wojnie osiedlić się, kończyć studia, wychodzić za mąż, rodzić i starzeć się. Tu zapewne umrę, ale język polski pozostał moją właściwą ojczyzną – mówiła na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.


Posłuchaj
15:25 zofia romanowiczowa____5675_95_iv_tr_0-0_108721391d23099c[00].mp3 Zofia Romanowiczowa, audycja z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 3.06.1995)

 

Piekło Ravensbrück

Zofia Romanowiczowa, z domu Górska, urodziła się w Radomiu w 1922 roku. Do Francji rzuciły ją losy wojenne. Na początku 1941 roku, jako uczestniczka konspiracji antyhitlerowskiej, została aresztowana przez Gestapo.

Przeżyła piekło Ravensbrück. W obozie obudził się w niej talent pisarski, nazywano ją Homerem obozu. – Zetknęło nas umiłowanie poezji. Zosia była nad wyraz wrażliwą membraną. Jej uczucia, wrażenia, lęk i pewność wielkiego nieszczęścia nad nami wiszącego znajdował wyraz w jej wierszach. Dla mnie były czymś niezmiernie istotnym i ważnym. Uczyłam się ich na pamięć – wspominała inna więźniarka obozu, aktorka Zofia Rysiówna.

Droga od poezji do prozy

Po wyzwoleniu obozu przez aliantów, w maju 1945 roku, trafiła do Włoch. Tam kontynuowała naukę w liceum założonym przez II Korpus Armii Polskiej. Pod wpływem poznanego w Rzymie Melchiora Wańkowicza zajęła się prozą. W utworach "Przejście przez Morze Czerwone", "Szklana kula", czy "Łagodne oko błękitu" eksploatowała wątki biograficzne, szczególnie przeżycia więzienno-obozowe.

Drugim nurtem twórczości Zofii Romanowiczowej była problematyka emigracji, próba zakorzenienia się na nowej ziemi, wzbogacona o wątki psychologiczne w relacjach kobieta-mężczyzna i matka-dziecko. Najbardziej w Polsce znany z tych utworów, to opublikowana w 1958 roku powieść Baśka i Barbara. Stawia tam pytania kluczowe dla kolejnych pokoleń emigrantów. O wychowanie dzieci i zachowanie tożsamości narodowej, języka i tradycji.

Ośrodek wolnego słowa

Po zdanej w 1946 roku maturze przeniosła się do Francji, gdzie studiowała filologię romańską na uniwersytecie w Paryżu. Dwa lata później poślubiła Kazimierza Romanowicza, księgarza, wydawcę i byłego żołnierza II Korpusu - uczestnika walk o Monte Cassino.

Razem stworzyli jeden z najważniejszych ośrodków polskiej emigracji na obczyźnie po II wojnie światowej - księgarnię i wydawnictwo Libella oraz położoną na paryskiej wyspie św. Ludwika Galerię Lambert. - Naszym zadaniem i celem było rozprowadzanie wolnego słowa na całym świecie, kiedy ono nie istniało w Polsce. Robiliśmy wszystko, żeby książki docierały do Polski – wspominał Kazimierz Romanowicz – staraliśmy się, żeby Libella nie była tylko przedsiębiorstwem, ale też domem.

- Zofia Romanowiczowa była dobrym duchem tych nieodżałowanych instytucji. To ona organizowała wernisaże i stwarzała tą jedyną w swoim rodzaju atmosferę, która w galerii panowała – mówiła na antenie PR korespondentka Radia Bis w Paryżu Małgorzata Smorąg.

mjm

Czytaj także

Natalia Gorbaniewska - wielki przyjaciel Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 06:00
26 maja 1936 urodziła się Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka i tłumaczka literatury polskiej. Była wiernym przyjacielem Polski i Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces taterników. Skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 05:50
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Giedroyc - twórca paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 05:40
14 września 2000 zmarł Jerzy Giedroyc. Portal Polskieradio.pl przedstawia postać Redaktora w specjalnym serwisie.
rozwiń zwiń