more_horiz
Historia

Wojna trojańska – fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 05:45
Niektórzy współcześni archeologowie podważają prawdziwość przekazu Homera i istnienie Troi. Inni twierdzą, że posiadają dowody na istnienie pałaców Agamemnona i Nestora, a Odyseusza i Priama uznają za postacie historyczne. Starożytne wazy pokazują wojnę, którą można uznać za trojańską, ale nie jest pewne, czy przekazują mit, czy opowieść historyczną.
Achilles triumfujący po zwycięskim pojedynku z Hektorem, fresk autorstwa Franza von Matscha fot. Wikimedia Commons.
Achilles triumfujący po zwycięskim pojedynku z Hektorem, fresk autorstwa Franza von Matscha fot. Wikimedia Commons.

24 kwietnia 1184 p.n.e. to tradycyjna data upadku Troi.

Wojna bogów i ludzi

Dziesięcioletnia wojna, według greckiej mitologii, wybuchła po porwaniu przez Parysa, syna trojańskiego króla Priama, pięknej Heleny, córki króla Sparty Menelaosa. Na ratunek ruszyła potężna armia Achajów pod wodzą mykeńskiego władcy Agamemnona. Była to wojna nie tylko ludzi, ale też bogów i herosów. Wojnę, po latach nieskutecznego oblężenia, zakończył podstęp Odyseusza. Koń trojański otworzył Achajom bramy miasta i stał się przyczyną upadku potężnego królestwa.


Posłuchaj
51:47 troja___1737_05_ii_tr_0-0_11389028a77fbf93[00].mp3 Audycja poświęcona historii Troi z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Gośćmi red. Hanny Marii Gizy są filolog klasyczna Iwona Żółtowska i archeolog dr hab. Krzysztof Nowicki (12.06.2005).

 

Homer - bajarz, czy pierwszy kronikarz ludzkości?

Epos Iliada, przypisywany greckiemu aojdzie Homerowi, opisuje kluczowe pięćdziesiąt dni ostatniego roku oblężenia. Zawiera on jednak dokładny opis miasta i katalog okrętów, w którym przedstawiono miejsca pochodzenia wojsk atakujących Troję. Obraz pasujący do znanego nam układu sił w Grecji tego okresu.

Niektórzy współcześni archeolodzy podważają prawdziwość przekazu Homera i istnienie Troi. Inni twierdzą, że posiadają dowody na istnienie pałaców Agamemnona i Nestora, a Odyseusza i Priama uznają za osoby historyczne. Starożytne wazy i płaskorzeźby pokazują wojnę, którą można uznać za trojańską, ale nie jest pewne, czy przekazują mit, czy opowieść historyczną. Jeśli uwierzymy w przekaz Homera, to Iliada opowiada o pięćdziesięciu bardzo ważnych dniach w dziejach ludzkości.

Odkrycia Schliemanna

Wątpliwości miał rozwiązać Heinrich Schliemann. Niemiecki kupiec, łowca przygód i domorosły archeolog kierując się wskazówkami Homera ruszył na poszukiwanie Troi. W 1871 roku odkrył na wzgórzu Hisarlik ruiny dziewięciu miast, zakładanych jedno na drugim. Jedną z najniższych warstw, z pozostałościami potężnych fortyfikacji, uznał za mury homeryckiej Troi. W przekonaniu utwierdziło go odkopanie tzw. ”skarbu Priama”, czyli zbioru kilku tysięcy różnych przedmiotów z drogocennych kruszców. Odkrycia Schliemanna stały się przedmiotem zaciekłej krytyki, a kontrowersje do dziś nie zostały wyjaśnione.

Co jest prawdą, co fikcją, a czego jeszcze nie wiemy o wojnie trojańskiej? Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem