X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Festung Breslau – fanatyczna obrona Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:06
Gdy ruszyła wielka sowiecka ofensywa na Berlin, Wrocław ogłoszono twierdzą. Wszyscy niezdolni do obrony musieli opuścić miasto. Zarządzono ewakuację – spóźnioną.
Audio
  • Wyjście z miasta Breslau - reportaż Krystyny Bednarz. (PR, 25.02.2001)
Niemieccy parlamentariusze udają się na rozmowy z dowództwem sowieckim w celu poddania Wrocławia, 6 maja 1945
Niemieccy parlamentariusze udają się na rozmowy z dowództwem sowieckim w celu poddania Wrocławia, 6 maja 1945Foto: Wikimedia Commons

6 maja 1945, dwa dni przed końcem II wojny światowej w Europie, skapitulował Wrocław. Fanatyczna obrona miasta przez oddziały wierne Hitlerowi kosztowała życie nawet dziewięćdziesięciu tysięcy bezbronnych cywilów, zaś samo miasto legło w gruzach.

- Pod koniec 1944 roku Wrocław uchodził jeszcze za miasto bezpieczne, w porównaniu do innych ośrodków bombardowanych sukcesywnie przez aliantów – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Karol Jońca z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Niemcy uciekali na Dolny Śląsk. Wrocław liczył wtedy około miliona mieszkańców.

Gdy w styczniu 1945 roku ruszyła wielka sowiecka ofensywa na Berlin, stało się jasne, że Wrocław stanie się celem ataku. Miasto ogłoszono twierdzą - "Festung Breslau". Wszyscy niezdolni do obrony mieli je opuścić. Zarządzono ewakuację. Spóźnioną.

W ponad 20 stopniowym mrozie, wysokim śniegu ruszyła wielka fala uchodźców w kierunku zachodnim. Świadek wydarzeń ks. Paul Peikert zanotował: "Był to upiorny marsz śmierci. Sunąc po zaśnieżonych szlakach, uchodźcy ciągnęli za sobą lub popychali saneczki i wózki dziecięce - jak długo im sił starczyło. Ślizgawica na drogach czyniła prawie niemożliwym posuwanie się naprzód. Oślepiające zamiecie śnieżne dokonywały reszty". Szacuje się, że zginęło około dziewięćdziesięciu tysięcy osób.

Tymczasem okrążone miasto broniło się przed wojskami marszałka Koniewa. Załogę "Festung Breslau" stanowili w dużej mierze zwerbowani siłą robotnicy przymusowi i cywile. Ciężkie walki pochłonęły tysiące istnień, a alianckie naloty i sowiecki ostrzał zrównały miasto z ziemią.

U progu drugiego miesiąca oblężenia niemiecki korespondent wojenny donosił: "Dzień i noc przybliżają się do nas grzmoty frontu. Chmury dymów snują się nad krajem. Przerażeni, wypędzeni przez okrutną rzeczywistość ludzie zapełniają drogi i szosy, ale niemieccy mężczyźni pozostali w tym płonącym kraju, ściskając swoje panzerfausty i nie pozwalają sobie na jedno słowo narzekania. Ożywieni wolą walki. Niemcy będą żyć także wówczas, jeśli my umrzemy".

Wrocław bronił się dłużej niż Berlin. Fanatyczna i niepotrzebna obrona kosztowała życie tysięcy osób, a zniszczeniu uległo 70 proc. miasta.

mjm

Komentarze1
aby dodać komentarz
Gregory12016-05-08 16:24 Zgłoś
Kto pisał o tym wojennym wydarzeniu? Myślę u o dobrej książce historycznej opartej wyłącznie na rzeczywistych wydarzeniach!

Czytaj także

Zdobycie Berlina oznaczało koniec wojny

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 07:05
2 maja 1945 Armia Czerwona wraz z oddziałami 1. Armii Wojska Polskiego zdobyła Berlin. Polacy zawiesili sztandar na kolumnie Siegessäule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow – posłuchaj co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:01
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hitlerowski rozkaz Nerona

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 00:30
- Naród niemiecki stoi wewnętrznie obezwładniony, wobec takiego obłędu niszczenia i w tym przejawia się jego upadek. Im wcześniej przyjdą Rosjanie, tym wcześniej skończy się to dzieło zniszczenia, którego sprawcą jest nasze dowództwo – pisał w oblężonym Wrocławiu ksiądz Paul Peikert.
rozwiń zwiń