more_horiz
Historia

Artykuły henrykowskie - szlachecka prekonstytucja

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 05:42
- Są świadectwem dojrzałości politycznej szlachty, a jednocześnie, w zgodnej opinii historyków, kończą ostatecznie etap wykształcania się monarchii parlamentarnej w Rzeczypospolitej – oceniała przyjęte 20 maja 1573 na sejmie elekcyjnym Artykuły henrykowskie, prof. Jolanta Choińska-Mika.
Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota wolność. Elekcja R.P. 1573 Jana Matejki
Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota wolność. Elekcja R.P. 1573 Jana MatejkiFoto: Wikimedia Commons/dp

Po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta 7 lipca 1572 szlachta znalazła się w bezprecedensowej sytuacji. Bezkrólewie groziło wojną domową, a w najczarniejszych scenariuszach - rozpadem unii. Jednocześnie wybór nowego monarchy był zagrożeniem dla wolności i przywilejów, które udało się szlachcie wynegocjować z kolejnymi władcami.

W tej sytuacji szlachta zdecydowała się opracować zbiór praw, które wraz z pacta conventa (prywatnymi zobowiązaniami kolejnych władców elekcyjnych), miały gwarantować nienaruszalność praw i stabilność szlacheckiego ustroju. Pierwszym królem, który podpisał artykuły był Henryk Walezy, od którego dokument bierze swoją nazwę.

Szlachta wiąże królowi ręce

Artykuły henrykowskie były podpisywane przez wszystkich królów elekcyjnych nim ci zasiadali na tronie. W dokumencie monarcha zobowiązywał się uznać wolną elekcję i zrzekał się tytułu dziedzica. Ponadto artykuły ograniczały prerogatywy króla w kwestii polityki zagranicznej: zobowiązywał się on do dopuszczenia senatu do współdecydowania o wojnie i pokoju.

Dokument ograniczał uprawnienia fiskalne monarchy - nie wolno mu było odtąd nakładać nowych podatków bez zgody sejmu. Podobnej zgody wymagało zwoływanie pospolitego ruszenia. Artykuły gwarantowały - w myśl konfederacji warszawskiej - wolność wyznania.

Prawo do buntu

- Najwięcej dyskusji wśród historyków wywołuje ostatni artykuł o wypowiedzeniu posłuszeństwa królowi - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". - W przeszłości był on demonizowany.


Posłuchaj
05:36 artykuły henrykowskie___1394_01_iv_tr_0-0_112574442de7a64e[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska" (02.04.2001)

 

Obecnie historycy uważają, że punkt ten gwarantował rodzaj odpowiedzialności władcy, odpowiedzialności za łamanie prawa Rzeczypospolitej. Artykuły henrykowskie są uważane przez niektórych historyków za rodzaj ówczesnej ustawy zasadniczej, stwarzały one bowiem ramy prawne normujące funkcjonowanie podstawowych instytucji politycznych państwa.

Artykułom henrykowskim sprzeciwiła się dopiero Konstytucja 3 Maja, która znosiła m.in. wolną elekcję.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika polska".
bm

Zobacz więcej na temat: królowie Polski Rzeczpospolita
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem