X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sąd nad Felicjanem Sławojem Składkowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 08:08
- Dobry człowiek, dobry żołnierz, dobry Polak. Ci co zrobili go premierem zwichnęli mu umysł, pozbawili poczucia uczciwości żołnierskiej, wyrządzając mu tym największą osobistą krzywdę – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
Audio
  • Felicjan Sławoj Składkowski - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie". Goścmi red. Andrzeja Sowy są dr Janusz Osica i prof. Ludwik Malinowski (1994).
Nowo mianowany premier przemawia do urzędników Prezydium Rady Ministrów.
Nowo mianowany premier przemawia do urzędników Prezydium Rady Ministrów.Foto: Wikipedia/domena publiczna

9 czerwca 1885 roku urodził się Felicjan Sławoj Składkowski. Ostatni premier II Rzeczpospolitej, często prezentowany jest w sposób karykaturalny. Współcześni śmieją się z jego słynnych "sławojek". Była to jednak postać nietuzinkowa i wyjątkowo barwna.

Pochodził z Gąbina. Z wykształcenia lekarz medycyny. Walczył na frontach I wojny światowej. Z Piłsudskim po raz pierwszy spotkał się w 1914 roku. Po odzyskaniu niepodległości brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1924 roku mianowany generałem. – Nawet przeciwnicy Sławoja doceniali jego wiedzę wojskową. Odpowiadał za cały sanitariat Wojska Polskiego – mówił na antenie PR prof. Ludwik Malinowski.

Po przewrocie majowym Piłsudski mianował go najpierw komisarzem m. st. Warszawy. Miał opinię sprawnego organizatora, w krótkim czasie uporządkował stolicę.

W 1936 roku trzykrotny minister spraw wewnętrznych został premierem. - Do tej funkcji wybitnie się nie nadawał. Sam twierdził, że wybrano go z braku kogoś lepszego. Zasłynął wieloma, karykaturalnymi wręcz zachowaniami – stwierdził dr Janusz Osica.

Sławoja wyrzucono na wyżyny władzy, którym sprostać nie mógł i które go zdeformowały. Jerzy Giedroyc powiedział kiedyś, że decyzje Składkowskiego można było dzielić na niemądre i bardziej niemądre.

Po wybuchu II wojny światowej, wraz z rządem ewakuował się z Warszawy. 30 września 1939 podał się do dymisji. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1962 roku.

Posłuchaj sądu nad Felicjanem Sławojem Składkowskim w audycji z cyklu ”Na historycznej wokandzie”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma monetarna Władysława Grabskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 10:00
95 lat temu, 11 stycznia 1924, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Była to jedna z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia - chluba II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:02
Budowano ją z rozmachem, w nowoczesnym jak na ówczesne czasy stylu. Gdynia uchodziła przed wojną za polskie eldorado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

82. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 06:00
Przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I Wojny Światowej, szef państwa, Pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji II Rzeczypospolitej w latach 1926-1935. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia.
rozwiń zwiń