X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kinga - święta, księżna, dziewica

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 08:00
Dwie córki węgierskiego króla zostały polskimi księżnymi. Jedna zamieszkała w Wielkopolsce, druga w Małopolsce. Tą drugą była Kinga, którą papież Jan Paweł II kanonizował księżną w 1999 roku.
Audio
  • Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" o księżnych-dziewicach z udziałem prof. Haliny Manikowskiej i prof. Marii Boguckiej. (PR, 14.02.1996)
Święta Kinga, fragment obrazu z klasztoru klarysek w Starym Sączu
Święta Kinga, fragment obrazu z klasztoru klarysek w Starym SączuFoto: Wikimedia Commons/dp

Kinga pochodziła z władającej Węgrami dynastii Arpadów. Była córką króla Beli IV. Polsko-madziarskie relacje były wówczas silne: dzielnicowe polskie księstwa szukały poparcia przeciwko zagrożeniu ze strony Czech u Węgrów. Potwierdzeniem sojuszy były dynastyczne małżeństwa. Kinga została żoną Bolesława Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego, zaś jej siostra, Jolenta, wyszła za mąż Bolesława Pobożnego władającego w Wielkopolsce.

Pierścień i dziewictwo

Z przybyciem Kingi na dwór krakowski wiąże się legenda: miała ona w posagu wnieść sól, która przywędrowała do Polski z Węgier wraz z pierścieniem zaręczynowym monarchini, która wrzuciła go do szybu kopalnianego w swojej ojczyźnie. Podanie jest prawdopodobnie pokłosiem sprowadzenia przez Kingę górników do Małopolski.

Kinga zaproponowała Bolesławowi ślub czystości, który obowiązywać miał przez rok po zawarciu małżeństwa. Księżna namówiła męża do przedłużania dziewiczej umowy. Małżeństwo prawdopodobnie nie zostało skonsumowane do śmierci Bolesława 7 grudnia 1279. Ze względu na ową przysięgę księciu nadano przydomek Wstydliwy.

- Kingę oskarżano o romans ze swoim spowiednikiem. Podobne pomówienia i to, że księżne-dziewice spotykały się z wrogim nastawieniem dworu było wówczas częste – mówiła prof. Halina Manikowska w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Życie w zakonie

Po śmierci Bolesława Kinga otrzymała w posiadanie Ziemię Sądecką. Sama zdecydowała się na wstąpienie do zakonu. Została klaryską w ufundowanym przez siebie klasztorze w Starym Sączu. Dołączyły do niej siostry Jolenta i Konstancja. Kinga zmarła wskutek ciężkiej choroby 24 lipca 1292.

Posłuchaj o księżnych-dziewicach w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyprawa Batu-chana – średniowieczny blitzkrieg

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 06:20
- Panika, jaka ogarnęła kraje Europy Zachodniej, przypominała późniejszy chaos, jaki budziły informacje o postępach Turków – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Samsonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Długosz - ojciec polskiej historiografii, wychowawca królów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 06:00
603 lata temu, 1 grudnia 1415 urodził się Jan Długosz, najwybitniejszy kronikarz w dziejach polskiego średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysł II. Kto chciał śmierci polskiego króla?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 06:00
- To, że korona Bolesława Śmiałego spoczęła na skroniach Przemysła II stanowiło wstrząs dla ówczesnej świadomości jednoczącego się państwa – mówił red. Andrzej Tokarczyk, gość audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Podobnym wstrząsem była nagła śmierć nowego króla. Kto zlecił zabójstwo Przemysła?
rozwiń zwiń