X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Leopold Infeld - Polak, który współpracował z Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 05:45
- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.
Audio
  • Postać Leopolda Infelda w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków". (PR, 19.10.1978)
Leopold Infeld w 1960 roku
Leopold Infeld w 1960 rokuFoto: Wikipedia Commons/dp

20 lipca 1898 urodził się Leopold Infeld, wybitny fizyk.

Infeld przyszedł na świat w Krakowie, w rodzinie polskich Żydów i tam studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku obronił doktorat, ale pracę na uczelni otrzymał dopiero w 1930 roku – został asystentem w Katedrze Fizyki Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.


Posłuchaj
19:15 Infeld_radiowe portrety.mp3 Audycja Bożeny Kastory z cyklu "Radiowe portrety Polaków" poświęcona postaci prof. Leopolda Infelda. (PR, 20.04.1976) 

Współpraca z Einsteinem

W 1936 roku zaczął współpracę z Albertem Einsteinem na uniwersytecie w Princeton w USA. Zaowocowała ona powstaniem teorii Einsteina-Infelda-Hoffmana.

- Te prace zapoczątkowały zupełnie nowy kierunek badań, podjęty następnie na całym świecie, który znajduje teraz zastosowanie w astrofizyce do opisu ruchu i ewolucji gwiazd – mówił prof. Andrzej Trautman, jeden z uczniów Infelda, w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".

Współpraca z Einsteinem zaowocowała też napisaniem przez obu fizyków książki "Ewolucja fizyki". Publikacja stała się światowym bestsellerem. 

Powrót do kraju

Od 1938 roku Infeld piastował stanowisko profesora na uniwersytecie w Toronto. Podejrzewany o szpiegostwo na rzecz komunistów, powrócił do kraju w 1950 roku. Objął wówczas katedrę fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim.


Posłuchaj
19:35 prof infeld.mp3 Postać Leopolda Infelda w audycji Ewy Pachowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków". (PR, 19.10.1978)

- Najbardziej uderzało mnie w jego działalności emocjonalne zaangażowanie w pracę naukową - mówił prof. Andrzej Trautman.

Był sygnatariuszem Manifestu Einsteina-Russella, wystosowanego przez grupę naukowców zrzeszonych w organizacji Pugwash, nawołującego światowych przywódców do zaprzestania zbrojeń. Podpisał również "List 34". Zmarł 16 stycznia 1968. 

Posłuchaj audycji poświęconych postaci wybitnego fizyka.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Białkowski - poeta i fizyk

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 06:00
- Wydaje mi się, że między nauką i poezją jest więcej podobieństw, niż to się zwykle sądzi – mówił prof. Grzegorz Białkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UW był ojcem wielu warszawskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:43
Wiele szkół wyższych zaczynało jako uniwersyteckie wydziały, dopiero z czasem wyodrębniając się ze struktury Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń