more_horiz
Historia

Paul Reuter – od gołębi do światowej agencji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 05:35
Paul Reuter swoją karierę dziennikarską zaczynał w czasach, gdy wynalazek telegrafu dopiero w XIX wiecznej Europie raczkował. Dziś założona przez niego agencja jest jednym z najbardziej znanych i największych źródeł informacji na świecie.
Paul Reuter na obrazie Rudolfa Lehmanna
Paul Reuter na obrazie Rudolfa LehmannaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Naprawdę nazywał się Israel Beer Josaphat. Urodził się 21 lipca 1816 w żydowskiej rodzinie, mieszkającej w Niemczech. Był synem rabina. W 1845 roku przeniósł się do Londynu, zmienił wyznanie - przeszedł na chrześcijaństwo, zmienił też nazwisko na Paul Julius Reuter.

Zanim założył słynną dziś agencję informacyjną, pracował jako dziennikarz.


Posłuchaj
13:11 klub nastolatków_ gorąca planeta____7957_95_iv_tr_0-0_1090926831813649[00].mp3 Agencja Reutera - audycja z cyklu "Klub nastolatków". (PR, 6.11.1995)

W Europie trwała Wiosna Ludów. Burzliwe czasy sprawiły, że Reuter podróżował po różnych krajach. W Paryżu rozpoczął pracę w nowopowstałej agencji Charlesa-Luisa Havasa, która z czasem przekształciła się w Agence France Presse.  

Po powrocie do Niemiec założył w Akwizgranie własną agencję o nazwie Reuters News Agency. W czasach raczkującego dopiero wynalazku telegrafu wiadomości przesyłano do Francji za pomocą pocztowych gołębi, znacznie szybszych od przewożących korespondencję kolei.

Gdy w Europie zaczęto wykorzystywać bezpośrednie połączenia telegraficzne, Paul Reuter powrócił na Wyspy. Przy giełdzie londyńskiej założył biuro, które wkrótce przybrało nazwę agencji Reutera. Dziś to jedna z największych agencji prasowych na świecie, dostarczająca informacje z całego świata i na każdy temat.

Posłuchaj audycji o pracy agencji z udziałem Michała Broniatowskiego, dyrektora polskiego oddziału firmy w latach 90.

mjm