X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zjazd w Wiedniu – polityka dynastyczna Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 06:01
Podczas spotkania najwyższych przedstawicieli dynastii Jagiellonów i Habsburgów ustalono zasady toczonej od XV wieku rywalizacji o prymat w Europie Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • Zjazd w Wiedniu - audycja z cyklu "Kronika Polska" (07.03.2001)
Zjazd wiedeński na obrazie Jana Matejki fot. Wikipediadp
Zjazd wiedeński na obrazie Jana Matejki fot. Wikipedia/dp

22 lipca 1515 w Wiedniu odbył się uroczysty zjazd Jagiellonów i Habsburgów. Spotkali się, z jednej strony władca Czech i Węgier Władysław II Jagiellończyk oraz panujący w Polsce Zygmunt I Stary, a z drugiej cesarz niemiecki Maksymilian I Habsburg.

Przedmiotem zjazdu, wieńczącego kilkumiesięczne rokowania, były stosunki polsko-habsburskie. – Od XV stulecia toczyła się rywalizacja pomiędzy Habsburgami, a Jagiellonami o prymat w Europie Środkowo-Wschodniej – mówiła na antenie PR prof. Jolanta Choińska-Mika. – Jednocześnie cesarz cały czas popierał Zakon Krzyżacki w różnych antypolskich akcjach. Ważną kwestią była też sprawa podwójnych małżeństw habsbursko-jagiellońskich.

W wyniku wiedeńskich rokowań cesarz Maksymilian I wyraził zgodę na małżeństwo córki Władysława II, królewny Anny Jagiellonki z jednym ze swoich wnuków oraz na małżeństwo Ludwika Jagiellończyka, następcy czeskiego i węgierskiego tronu, z jedną ze swoich wnuczek.

Historycy różnią się w ocenie tego zjazdu. Przeważają oceny krytyczne, wielu badaczy twierdzi, że układ ten otwierał drzwi do sukcesji Habsburgów na tronie czeskim i węgierskim. Z drugiej strony trudno było w 1515 roku przewidzieć dyplomatom śmierć Ludwika Jagiellończyka pod Mohaczem.

- Układ jednak nie przyniósł korzyści, na jakie liczono. Nie doszło do mediacji pomiędzy Polską, a Zakonem Krzyżackim. Nie doszły też do skutku rozmowy z Moskwą – podsumowała historyk.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyk Barbarossa - błędny cesarz

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 05:40
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysł II. Kto chciał śmierci polskiego króla?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 06:00
- To, że korona Bolesława Śmiałego spoczęła na skroniach Przemysła II stanowiło wstrząs dla ówczesnej świadomości jednoczącego się państwa – mówił red. Andrzej Tokarczyk, gość audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Podobnym wstrząsem była nagła śmierć nowego króla. Kto zlecił zabójstwo Przemysła?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga - święta, księżna, dziewica

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 05:45
Dwie córki węgierskiego króla zostały polskimi księżnymi. Jedna zamieszkała w Wielkopolsce, druga w Małopolsce. Tą drugą była Kinga, którą papież Jan Paweł II kanonizował księżną w 1999 roku.
rozwiń zwiń