more_horiz
Historia

John Harvard i najstarsza uczelnia w USA

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:00
Choć to nie on założył Uniwersytet Harvarda, uważany jest za ojca tej uczelni. Jego pomnik na uniwersyteckim kampusie nawet nie przedstawia jego podobizny, bo nie zachowały się żadne obrazy z jego wizerunkiem.
Audio
  • O studiach i pracy na Uniwersytecie Harvarda opowiadają związani z uczelnią naukowcy: prof. Jerzy Sołtan, prof. Grzegorz Ekiert oraz dr Michał Jasieński (13.03.1997)
Pomnik Johna Harvarda na kampusie Uniwersytetu Harvarda w Cambridge
Pomnik Johna Harvarda na kampusie Uniwersytetu Harvarda w CambridgeFoto: Alainedouard (2008), Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

John Harvard urodził się 26 listopada 1607 w Londynie. W 1632 roku otrzymał dyplom Emmanuel College Cambridge University, wówczas uczelni purytańskiej. W 1637 roku emigrował do Nowej Anglii. Zmarł rok później, 14 września 1638 w Charlestown, w stanie Massachusetts.

W testamencie zapisał połowę swojego majątku i bibliotekę (około 400 tomów) college'owi, który właśnie powstał w pobliskim Cambridge. Uczelnia została utworzona dwa lata wcześniej, ale nazwę swojego darczyńcy przyjęła 13 marca 1639.

Ponadto John Harvard zażyczył sobie zmiany nazwy miejscowości z Newtown na Cambridge (od nazwy miejscowości w Anglii, w której studiował).

Tytuł absolwenta najstarszego uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych to coś więcej niż stopień naukowy. To symbol sukcesu i nobilitacji. Uczelnię tę skończyło kilkudziesięciu późniejszych noblistów, polityków, wybitnych naukowców i pisarzy.

Posłuchaj, co o najstarszej uczelni w Stanach Zjednoczonych mówią polscy profesorowie pracujący na Harvardzie.

mb