more_horiz
Historia

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 06:08
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan Solidarności stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
Audio
  • 19-letni Jerzy Popiełuszko – wstąpienie do seminarium, plany, nadzieje, a wszystko w trudnych politycznie czasach. Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "Mieć 19 lat" (28.12.2005)
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawiający mszę świętą,
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawiający mszę świętą,Foto: fot. Andrzej Iwański, źr. Cyfrowe Archiwum Pamiątek, Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0

14 września 1947 urodził się Jerzy Popiełuszko, kapelan "Solidarności", zamordowany przez służby bezpieczeństwa PRL, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Po maturze, w 1965 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Już po pierwszym roku studiów został  skierowany do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Odbywał ją w jednostce dla kleryków o zaostrzonym rygorze, co było elementem represji wobec Kościoła w Polsce. Tam Jerzy Popiełuszko zderzył się z pierwszymi szykanami. Fizyczne tortury źle wpłynęły na zdrowie kleryka, który ledwo uszedł z życiem.

W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Młody Popiełuszko nie był człowiekiem szczególnie wyróżniającym się – podkreślał Wojciech Dmochowski w audycji "Mieć 19 lat". – Lubił słuchać ludzi i im pomagać, ale nie był kimś kto się wybijał, o kim można powiedzieć, że zapowiada się na wielkiego kapłana.

Dopiero podczas karnawału Solidarności i stanu wojennego stał się znanym księdzem. W czerwcu 1980 roku został wikariuszem w kościele św. Stanisława Kostki. Wówczas narodziła się także idea mszy za Ojczyznę, które stawały się demonstracjami sprzeciwu wobec władz.

Wykazywał się niezłomnością w głoszonych poglądach. Pomagał represjonowanym, był wsparciem dla robotników i ich rodzin. Władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego.

19 października 1984 ks. Jerzy odprawiał mszę w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas powrotu do Warszawy samochód prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego, został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, a ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany.

Przeczytaj więcej o okolicznościach śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i poszukiwaniu winnych oraz posłuchaj archiwalnych nagrań jego homilii

mb

Czytaj także

Anna Walentynowicz - nieustraszona bohaterka Sierpnia ’80

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 01:02
Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową, prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowanie i nienawiść władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bydgoszcz - brutalna akcja SB i milicji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 07:00
- Komendant zapewnił nas, że oddziały milicji nie będą użyte przeciwko przedstawicielom klasy robotniczej, a tym bardziej radnym, tymczasem zostaliśmy oszukani jak małe dzieci - mówił Jan Rulewski w marcu 1981 roku, kilka dni po pobiciu.
rozwiń zwiń