more_horiz
Historia

Lajos Kossuth – ojciec rewolucji węgierskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 06:00
- Kossuth miał ogromną moc nawet na emigracji. Istniał jako symbol rewolucji 1848 roku – mówił prof. István Kovács konsul generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Biografia dźwiękowa".
Lajos Kossuth, grafika Augusta Prinzhofera
Lajos Kossuth, grafika Augusta PrinzhoferaFoto: Wikimedia Commons/dp

19 września 1802 przyszedł na świat Lajos Kossuth, przywódca rewolucji węgierskiej, bohater narodowy Madziarów.

Nim Kossuth zajął się polityką, pracował jako prawnik i literat. Od połowy lat dwudziestych zaangażował się w działalność parlamentarną w skrzydle narodowo-liberalnym.

Posłuchaj audycji poświęconej jednemu z najwybitniejszych Węgrów w historii

- Do dojrzewania politycznego Kossutha przyczyniło się echo powstania listopadowego na Węgrzech –wyjaśniał prof. István Kovács – Powstanie wstrząsnęło Węgrami, którzy obawiali się Rosji od czasów rozbiorów Polski. Na sejmikach Węgrzy wystosowali do króla (dla nich Habsburg był królem) odezwę, by ten wspomógł Polaków w powstaniu.

Rewolucja węgierska

Od chwili wybuchu Wiosny Ludów w marcu 1848 roku Kossuth domagał się konstytucji dla całego państwa Habsburgów. Jego poglądy ewoluowały w kierunku uzyskania przez Węgry pełnej niezależności. Cesarz Ferdynand zaproponował wprowadzenie konstytucji, w myśl której wszystkim ludom cesarstwa zapewniona zostaje nietykalność narodowa i językowa. To podjudziło konflikt między Madziarami a pozostałymi mniejszościami – serbską, chorwacką, słowacką – habsburskiego imperium. Węgrzy zapragnęli pełnej niepodległości. Wybuchła otwarta wojna. W myśl hasła "Za wolność waszą i naszą" Madziarów wsparło wielu Polaków z Józefem Bemem na czele. Kossuth – który sam został wyznaczony na przywódcę powstania - mianował Bema wodzem naczelnym armii 7 sierpnia 1848.  

-Droga Kossutha to droga człowieka, który najpierw słowem pisanym walczył o wolność, później sam stanął na barykadach – mówił prof. Andrzej Romanowski.

Waleczność Madziarów na niewiele się zdała, gdy do wojsk austriackich dołączyła armia Rosji związanej z Austrią Świętym Przymierzem.

Emigrant do końca swych dni

Po upadku powstania i kasacji Królestwa Węgierskiego Kossuth musiał udać się na emigrację. Najpierw do Turcji, później do Włoch. Tam tworzy Legion Węgierski, który walczył u boku Włochów z Austriakami. Po przegranej wojnie Habsburgowie musieli pojednać się z Madziarami, żeby ocalić imperium. W 1867 roku w ramach pojednania austriacko-węgierskiego powstańcy zostali objęci amnestią. Wśród nich był też Kossuth. Ten jednak zdecydował się pozostać na wygnaniu we Włoszech, dożywając wieku 92 lat. Zmarł 20 marca 1894 w Turynie.

Na emigracji Kossuth przewidział, co w ciągu najbliższego stulecia spotka jego kraj. Co dokładnie powiedział o przyszłości swojego kraju? Posłuchaj audycji.

bm


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem