X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie
Fragment mozaiki z bazyliki w Ravennie Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1455 lat temu, 13 listopada 565 roku zmarł Justynian I Wielki, władca Cesarstwa Biznatyjskiego. Chłopski syn z Ilirii przez blisko czterdzieści lat rządził imperium, z którym żadne państwo ówczesnego świata nie mogło się równać.

Obok niego na tronie zasiadała kobieta o dwuznacznej przeszłości. W młodości aktorka i kurtyzana odznaczała się wyjątkową urodą i bystrym umysłem. Justynian ulegał jej wpływom, godząc się na jej czynny udział w rządach.

Posłuchaj
25:55 justynian i teodora___f 31358_tr_0-0_11638572f2d26ed3[00].mp3 Justynian i Teodora - audycja z cyklu "Anegdoty i fakty". (PR, 02.12.1984) 

Gdy Justynian obejmował tron cesarski w 527 roku, jego państwo targane było niepokojami. Ludzie wznosili się na szczyty władzy i upadali zależnie od kaprysu panującego. Wiele ugrupowań zabiegało o łaskę monarchy, a ten wiele roszczeń musiał zaspokajać.

Justynian_Zaraza.jpg
Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

Justynian postępował inaczej. Latami obserwował i dobierał ludzi. Nie przywiązywał wagi do wysokiego urodzenia i pozycji społecznej. Szukał ludzi uzdolnionych, pozbawionych osobistych ambicji. Oni zaś byli przy nim długie lata.

Wraz z nim mieli zrealizować wielką ideę naprawienia błędów minionego stulecia i odbudowy Cesarstwa. Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.

W latach 528-534 stworzył swoje największe dzieło. Komisja złożona z prawników i uczonych spisała "Kodeks Justyniana". Fundamentalne praca usystematyzowała i unowocześniła prawo rzymskie.

W cesarstwie nie brakowało też problemów. W 532 roku mieszkańcy, domagając się obniżenia podatków, wzniecili powstanie krwawo stłumione przez dowódcę armii Belizariusza. Zginęło ok. 30 tysięcy ludzi. Blisko dziesięć razy więcej zmarło w czasie epidemii dżumy w Konstantynopolu.

Posłuchaj więcej o życiu i rządach Justyniana i Teodory w audycji z cyklu "Anegdoty i fakty".

mjm

Czytaj także

Konstantyn I Wielki. "Wszyscy jesteśmy jego spadkobiercami"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 05:30
Postać Konstantyna I Wielkiego kojarzona jest przede wszystkim z przyznaniem wyznawcom Jezusa Chrystusa wolności wyznania. Dzięki niemu ustały prześladowania, a specjalny edykt proklamował swobodę wyznawania tej religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:40
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego - dzień w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 05:45
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń