X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Austerlitz - bitwa trzech cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 05:45
2 grudnia 1805 roku rozegrała się bitwa pod Austerlitz. Armia Napoleona Bonaparte starła się ze sprzymierzonymi wojskami Rosji i Austrii. Sprzymierzeni mieli ponad 20 tysięcy żołnierzy przewagi nad Francuzami. Ta dysproporcja okazała się nieistotna. Wygrał geniusz Napoleona.
Audio
  • Wypowiedź prof. Jarosława Czubatego na temat bitwy pod Austerlitz - fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR 19.06.2000)
Bitwa pod Austerlitz, obraz Franois Pascal Simon Grard, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa pod Austerlitz, obraz François Pascal Simon Gérard, źr. Wikimedia Commons/dp

Choć pod Ulm Napoleonowi udało się pokonać część wojsk austriackich i dzięki temu zająć Wiedeń, to zagrażały mu jeszcze połączone siły austriacko-rosyjskie znajdujące się na północny wschód od Wiednia.

- Czas grał na niekorzyść Napoleona. Zdawał sobie sprawę, że jego jedyną szansą jest sprowokowanie walnej bitwy. Posłużył się wybiegiem: nawiązał wstępne rokowania ze sprzymierzonymi i postarał się, by wysłannik cara powrócił do kwatery Aleksandra przekonany o tym, że Napoleon jest załamany i przerażony sytuacją, w jakiej się znalazł – mówił prof. Jarosław Czubaty w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Car dał się nabrać na podstęp Francuza i ruszył w kierunku pozycji przeciwnika w rejonie obecnego Sławkowa na Morawach. Plan sprzymierzonych zakładał atak na prawą flankę wojsk Napoleona. Manewr był bardzo ryzykowny.

- Kolejne kolumny Austriaków i Rosjan z opóźnieniem zajmowały określone pozycje, z trudem poruszając się wyznaczonymi drogami - wyjaśniał historyk.

Rozciągnięcie linii austriacko-rosyjskiej dało Napoleonowi możliwość działania. Cesarz Francji skierował swoje oddziały w powstałą lukę i dzięki temu odepchnął siły przeciwnika. Po raz kolejny zakosztował słodkiego smaku zwycięstwa.

4 grudnia cesarz Franciszek Habsburg zwrócił się do Napoleona z prośbą o rozejm. 22 dni później, na mocy podpisanego 26 grudnia traktatu rozpadło się Święte Cesarstwo Rzymskie. Napoleon miał wolną drogę do utworzenia zależnej od Francji federacji państw niemieckich – Związku Reńskiego.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książę Józef Poniatowski - symbol żołnierskiego męstwa i honoru

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:40
Był gorącym patriotą, który widział szansę na odzyskanie niepodległości u boku Napoleona Bonaparte. Nawet gdy cesarz Francuzów odnosił klęski, książę Józef wiernie został u jego boku, aż do śmierci w nurcie Elstery 19 października 1813 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Sułkowski – adiutant Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 05:35
Jego krótkie życie to ciąg zadziwiających przygód godnych romantycznej powieści. Postać i losy Józefa Sułkowskiego fascynowały historyków, dramaturgów i pisarzy. Zginął równo 222 lata temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Wateroo. Koniec Napoleona, początek nowej Europy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 20:40
18 czerwca 1815 roku, na wzgórzach kilkadziesiąt kilometrów od Brukseli, rozegrana została jedna z ważniejszych bitew XIX wieku.
rozwiń zwiń