X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Maria Józefa. Ostatnia królowa Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:40
8 grudnia 1699 roku urodziła się Maria Józefa Habsburg, żona Augusta III Sasa, ostatnia królowa Polski.
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commonsdp
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commons/dp

Maria Józefa pochodziła z jednego z najznamienitszych rodów europejskich. Habsburgowie dzierżyli w swoich rękach koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a zatem teoretyczną zwierzchność nad innymi niemieckimi państwami. Nic dziwnego, że August II już w czasach, gdy jego syn miał 7 lat, starał się dla niego o rękę Habsburżanki.

- Ta transakcja polityczna, a tak należy rozumieć małżeństwa władców, była uwikłana w sojusz sasko-austriacko-holendersko-angielski, który był wymierzony przeciwko Rosji i Prusom - mówił prof. Wojciech Kriegseisen, gość audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wsyzstkiego". Posłuchaj audycji.

Para wzięła ślub w 1719 roku. On miał 24 lata, ona 20.


Posłuchaj
53:18 maria józefa___pr iii 133532_tr_0-0_127765496514f335[00].mp3 Audycja Hanny Marii Gizy poświęcona postaci Marii Józefy. (PR 9.02.1998)

 

Bal nad trumną

Maria Józefa została żoną elektora saskiego. 17 stycznia 1734 koronowano ją na królową Rzeczpospolitej. Ceremonia była jedną z najhuczniejszych w ówczesnej Europie. Nie świadczyła jednak o znakomitości władcy i dobrej kondycji państwa. O wyborze męża zadecydowały obce mocarstwa – Rosja i Prusy.

Małżeństwo Augusta i Marii było udane. W przeciwieństwie do ojca, przedostatni król Polski nie miał skłonności do romansów.

- Największym osiągnięciem politycznym Marii Józefy było to, że urodziła czternaścioro dzieci, z których troje zmarło. Dzieci były bardzo istotnym elementem polityki dynastycznej – mówił historyk.

Mimo tej zgodności, para rozstała się po zajęciu Saksonii przez Prusy w trakcie wojny siedmioletniej. August uciekł do Warszawy, Maria została w Dreźnie. Już nigdy nie mieli się spotkać. Maria zmarła 17 listopada 1757 roku.

Czytaj także

Gustaw II Adolf. Twórca szwedzkiej potęgi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:30
Gdy Gustaw II Adolf obejmował tron, Szwecja byłem krajem biednym i zacofanym. Gdy ginął pod Lützen, cała Europa drżała przed nową europejską potęgą, jaką pod jego rządami stało się skandynawskie królestwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja tarnogrodzka – szlachta przeciw Sasom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 05:35
26 listopada 1715 roku zawiązała się konfederacja tarnogrodzka. Szlachta wystąpiła przeciwko królowi Augustowi II Mocnemu i pobytowi wojsk saskich w Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Radziwiłłówna – od romansu do koronacji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Barbara stała się znana za sprawą swego romansu z królem Zygmuntem Augustem, który skończył się małżeństwem, a później koronacją.
rozwiń zwiń