X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kazimierz Ajdukiewicz - wybitny logik

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 06:03
- Był to chyba ostatni z wielkich rektorów z czasów samorządności uniwersytetów. Jest w tradycji uniwersytetu poznańskiego lista przydomków rektorów. Ajdukiewicz ma przydomek swoisty: Kazimierz Wspaniały - mówił jego współpracownik na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • "Profesor Kazimierz Ajdukiewicz - filozof logik" - audycja Urszuli Lipińskiej. (PR 3.12.1980)
Prof. Kazimierz Ajdukiewicz, 1949 rok, fot. Witold Czarniecki, źr. archiwum Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Prof. Kazimierz Ajdukiewicz, 1949 rok, fot. Witold Czarniecki, źr. archiwum Uniwersytetu Adama Mickiewicza

56 lat temu, 12 kwietnia 1963, zmarł Kazimierz Ajdukiewicz, profesor filozofii, wybitny logik, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kazimierz Ajdukiewicz studiował na Uniwersytecie Lwowskim u takich profesorów - legend polskiej filozofii, jak Kazimierz Twardowski i Jan Łukasiewicz. Po wybuchu I wojny światowej walczył w armii austriackiej, w 1920 roku służył jako oficer artylerii.

W dwudziestoleciu międzywojennym wykładał na swojej Alma Mater. W czasie okupacji uniknął pogromu profesorów i pracował w rzeźni miejskiej, prowadził też tajne komplety. Po wojnie objął kierownictwo Katedry Teorii i Metodologii Nauk na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1948-1952 był rektorem tej uczelni.

Ajdukiewicz był racjonalistą, badał poznanie naukowe i odrzucał rolę przeczuć i uczuć w poznaniu. Był twórcą koncepcji konwencjonalizmu radykalnego.

- Zdaniem Ajdukiewicza, nasza aparatura pojęciowa, zawarta w języku, wyznacza perspektywę, obraz świata. Ajdukiewicz chciał badać poznanie poprzez badanie języka, jako słownego wyrazu naszych myśli i przekonań – mówił gość audycji Urszuli Lipińskiej.

Co wynikało z tej koncepcji? Posłuchaj audycji.

Jako naukowiec sprzeciwiał się ograniczaniu samorządności uniwersytetów i centralizacji zarządzania polską nauką. Z drugiej strony: po przeniesieniu się do Warszawy został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Zorganizował i prowadził Zakład Logiki Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

bm

Zdjęcie zamieszczamy dzięki uprzejmości Archiwum UAM w Poznaniu.

Zobacz więcej na temat: filozofia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Erazm z Rotterdamu – wcale nie pochwalał głupoty

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 06:44
Najważniejsze były dla niego: rozsądek, szczerość, uczciwość, wiara oraz sprawy pokoju. – Nie był na pewno silnym charakterem, człowiekiem, który idzie przez życie przebojem – podkreślał dr Juliusz Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Denis Diderot – odnaleziony sens życia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 06:02
- Zmory, które wisiały nad jego epoką i nad nim samym, niczym się nie różnią od tych, które nas dzisiaj dręczą. Zwłaszcza problem władzy i ingerencji religii w życie codzienne – tłumaczył aktualność myśli filozofa literaturoznawca, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michel Foucault – nauczyciel wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 06:03
Pod koniec życia Michel Foucault w jednym z wywiadów powiedział, że większość jego książek należy czytać jako autobiografię, w której on sam jest zawarty.
rozwiń zwiń