X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Walt Disney – król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 05:45
– Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna z postacią Myszki Miki
Walt Disney, reżyser, autor i producent filmów, animator. Fotografia sytuacyjna z postacią Myszki MikiFoto: NAC

15 grudnia 1966 zmarł Walt Disney, amerykański reżyser i producent filmowy, twórca postaci Myszki Miki i Kaczora Donalda, zdobywca największej w historii liczby Oscarów i założyciel jednego z największych imperiów medialnych na świecie.

Disney przyszedł na świat w rodzinie farmerskiej. Urodził się 5 grudnia 1901 jako czwarty syn Eliasa Disneya, emigranta z Kanady. Uczył się na uczelni plastycznej w Kansas, ale porzucił naukę, żeby służyć w armii amerykańskiej podczas I wojny światowej.

Początkowo Disney zajmował się ilustrowaniem książek. W jego głowie urodziła się myśl o tworzeniu filmów animowanych. Pierwszą postacią, którą powołał do życia był Królik Oswald. Z tą postacią wędrował od wytwórni do wytwórni. Pomysł nie wzbudził jednak zainteresowania producentów i Disney musiał sprzedać prawa do tej postaci. W jej miejsce stworzył Myszkę Miki.  

– Disney wymyślił Myszkę Miki jako Amerykanina klasy średniej – wyjaśniał gość audycji Anny Fuksiewicz.


Posłuchaj
17:59 małe kino (walt disney)___pr iii 87033_tr_0-0_1089297488774449[00].mp3 O twórczości Walta Disneya - audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Małe kino". (PR, 26.07.1983)

 

Dzięki pomocy brata, Oswalda, Waltowi udało się założyć własną firmę. Disney był wizjonerem: jako pierwszy stworzył pełnometrażowy film animowany ("Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków" z 1937 roku) i pierwszy film z dźwiękiem w systemie stereo ("Fantazja" 1940). Disney i jego firma zapisali się w historii kina jako twórcy schematów filmowych, uznawanych niekiedy za oddzielne gatunki: animacji z księżniczkami czy historii o chłopcu i jego zwierzaku.

– Disney to jeden z niewielu w XX stuleciu przykładów człowieka szczęśliwego. To człowiek, który konsekwentnie zrealizował swój świat - mówił Krzysztof Teodor Toeplitz.

Do wielkiego majątku doszedł dopiero pod koniec życia. Pod koniec 1966 zdiagnozowano u niego raka płuc. Jeszcze w tym samym roku zmarł. Czy Disney faktycznie kazał się zahibernować? Posłuchaj audycji "Sobota z Radiową Jedynką" Małgorzaty Raduchy.


Posłuchaj
13:52 1.02.2014 Sobota z Jedynką Disney ok.mp3 Piotr Mackowiak o życiu i twórczości Walta Disneya mówi w audycji Małgorzaty Raduchy z cyklu "Sobota z Radiową Jedynką". (PR 1.02.2014)

 

bm


Czytaj także

Jaka będzie przyszłość filmów animowanych?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:00
Dokładnie 20 lat temu na ekrany kin weszła kreskówka "Toy Story" - pierwszy pełnometrażowy film animowany komputerowo. Dziś w tej dziedzinie nie ma praktycznie żadnych technicznych ograniczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pocahontas ma już 20 lat i wciąż zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 11:57
Animacja "Pocahontas" nie zestarzała się nic, a nic. Tak samo zachwycali się nią mali i duzi 20 lat temu, jak i dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:45
- Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Była jego pierwszym dzieckiem, prawdziwym spełnieniem marzeń - opowiada Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej - Instytytu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszka Miki - ikona filmu animowanego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:45
15 maja 1928 roku w USA odbyła się premiera filmu rysunkowego "Plane Crazy", pierwszego, w którym wystąpiła postać Myszki Miki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolek i Lolek zdobywają Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:30
Bolek i Lolek, kultowe postaci dzieciństwa wielu Polaków, ostatni raz pojawili się na dużym ekranie 34 lata temu. To wtedy, 5 grudnia 1986 roku, w piątek, całe rodziny biegły do kin w Polsce zobaczyć i usłyszeć "Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie".
rozwiń zwiń