more_horiz
Historia

Opactwo Westminsterskie – niemy świadek dziejów Anglii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 05:30
28 grudnia 1065 roku odbyła się konsekracja Opactwa Westminsterskiego w Londynie.
Opactwo Westminsterskie w Londynie
Opactwo Westminsterskie w LondynieFoto: Shuttersstock

Początki budowli sięgają VI wieku, kiedy to na niewielkiej wyspie na Tamizie została ufundowana kaplica pod wezwaniem św. Piotra. W XI wieku król Edward Wyznawca polecił w tym miejscu wnieść okazały kościół, połączony z klasztorem Benedyktynów. Kolejne przebudowy i rozbudowy trwały do XVIII wieku. Kościół, który oglądamy obecnie, jest wybitnym przykładem architektury gotyckiej, choć stylowo niejednorodnym.

Westminster jest jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. Historia Anglii dzieje się tutaj. Od czasów Wilhelma Zdobywcy opactwo stało się narodowym kościołem koronacyjnym. Tam odbywały się posiedzenia pierwszego angielskiego parlamentu. Jest to również miejsce pochówków monarchów i innych znakomitych osobistości angielskich.

- Praktycznie każdy, kto się liczył dla Anglii, jest pochowany w opactwie Westminsterskim. Ponad tysiąc osób. Począwszy od monarchów, poprzez wielkich wodzów, wojowników, naukowców, skończywszy na ludziach kultury – mówił na antenie Polskiego Radia Rafał Brzeski.


Posłuchaj
15:08 opactwo westminsterskie____4706_96_iv_tr_0-0_11386733120269ee[00].mp3 Opactwo Westminsterskie - audycja Bożeny Sarnowskiej z cyklu "Miejsca pamięci". (PR, 31.10.1996)

 

O legendach i historii opactwa Westminsterskiego posłuchaj w audycji z cyklu "Miejsca pamięci".

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem