X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Osip Mandelsztam. Tragiczny los, tragiczna poezja. Posłuchaj głosu poety

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 05:45
15 stycznia 1891 roku w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. 
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu, źr. Wikimedia Commonsdp
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu, źr. Wikimedia Commons/dp

Mandelsztam był dwukrotnie aresztowany przez sowieckie władze. Najprawdopodobniej pretekstem pierwszego zatrzymania był wiersz krytyczny wobec Stalina, napisany w listopadzie 1933 roku. Pisał w nim o "góralu straszącym z Kremla", który "Palce tłuste jak czerwie, w grubą pięść układa, Słowo mu z ust pudowym ciężarem upada. Śmieją się karalusze wąsiska I cholewa jak słońce rozbłyska." (fragm. wiersza w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka).

Przywódca ZSRR podobno osobiście wydał rozkaz aresztowania pisarza. Mandelsztama skazano na zsyłkę, z której został zwolniony w 1937 roku. NKWD przyszło po niego po raz drugi w maju 1938 roku. Wówczas dostał wyrok pięciu lat przymusowej pracy.

Mandelsztam zmarł 27 grudnia 1938 w łagrze przejściowym Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem, skąd miał być przetransportowany na Kołymę. Jego ciało wrzucono do zbiorowej mogiły, nigdy nie ustalono prawdziwego miejsca pochówku poety.

Z okazji rocznicy urodzin Osipa Mandelsztama portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Osipowi Mandelsztamowi. Posłuchaj głosu poety oraz wypowiedzi badaczy literatury i tłumaczy Mandelsztama. Posłuchaj audycji o jego życiu i poezji.

OSIP MANDELSZTAM - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>


Czytaj także

Anna Achmatowa - poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:40
132 lata temu, 23 czerwca 1889, w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Obertyńska – poetka "W domu niewoli"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 07:00
21 maja 1980 zmarła Beata Obertyńska, poetka, żołnierz w Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
rozwiń zwiń