X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zygmunt Balicki - teoretyk ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 05:40
30 grudnia 1858 roku urodził się Zygmunt Balicki, publicysta, socjolog, działacz ruchu narodowego.
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commonsdp
Zygmunt Balicki, źr. Wikimedia Commons/dp

Przyszedł na świat w Lublinie, studiował w Petersburgu, znalazł się na emigracji w Szwajcarii. Jego poglądy polityczne ewoluowały. Początkowo związany był z ruchem socjalistycznym skupionym wokół postaci Bolesława Limanowskiego. Później złączył swoje losy z kierowaną przez Zygmunta Miłkowskiego Ligą Polską, która zwracała się już w stronę nacjonalizmu.

14 stycznia 1887 założył w Krakowie Związek Młodzieży Polskiej "Zet". Wraz z Dmowskim i Popławskim stanął na czele grupy działaczy, którzy przejęli władzę w Lidze Polskiej, tworząc Ligę Narodową. Przemianowana organizacja miała już charakter czysto nacjonalistyczny. To w dużej mierze za jego sprawą Liga Narodowa rozszerzyła działanie na Galicję i zabór pruski.

W 1902 roku ukazała się najważniejsza praca Balickiego - "Egoizm narodowy wobec etyki". Co głosił w tej pracy Balicki? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".


Posłuchaj
06:47 zygmunt balicki - teoretyk ruchu narodowego___2768_02_iv_tr_0-0_1080130736bcbb47[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" poświęcona postaci Zygmunta Balickiego (PR 18.09.2002)

 

- W 1905 roku poparł Romana Dmowskiego w zwrocie programowym, jaki nastąpił w Lidze Narodowej. Zwrot polegał na zdecydowanym odejściu od haseł niepodległościowych i przyjęciu orientacji ugody wobec zaborcy rosyjskiego. Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład powołanego przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polskiego i z jego ramienia próbował organizować przy armii rosyjskiej Legion Polski - mówił prof. Andrzej Notkowski.

Balicki zmarł przed zakończeniem konfliktu, 12 września 1916 w Piotrogrodzie.

bm


Czytaj także

Roman Dmowski – twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 05:50
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń