more_horiz
Historia

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
Audio
  • Organizacja ruchu skautowego - fragment audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 29.09.2000)
Robert Baden-Powell w 1896 roku
Robert Baden-Powell w 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

1 sierpnia 1907 roku brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował na wyspie Brownsea w Anglii obóz młodzieżowy, który zapoczątkował dzieje skautingu.

Do 1910 roku służył w brytyjskich wojskach kolonialnych i policji w Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Pracował także w wywiadzie brytyjskim na terenie całej Europy.

W 1907 roku bohater wojny burskiej począł realizować swoją wizję. Postanowił zrzeszać młodzież w związkach skautów, chciał wykorzystać młodych, dynamicznych, utalentowanych ludzi dla dobra Imperium Brytyjskiego.

Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.

Skautów wychowywano w szacunku dla bezinteresownej, szeroko rozumianej pracy społecznej na rzecz otaczającej ich społeczności i środowiska. Fundamentem skautowskiej metody była atrakcyjna idea zakładania obozów na łonie dziewiczej przyrody i wędrówek przez dzikie terytoria.

- Dzięki temu skauting, przeznaczony przede wszystkim dla młodzieży brytyjskiej, stał się popularny na całym niemal świecie, a więc także i w Polsce – mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica.

Nasze harcerstwo inspirowało się hasłami skautingu. Dostosowując je do polskich realiów, promowało przede wszystkim wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, ofiarności społecznej i poświęcenia w walce o odbudowę niepodległej Polski. Jednym z twórców skautingu na ziemiach polskich był Andrzej Małkowski.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

mjm


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem