X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Coco Chanel. Prowadziła dom mody, laboratorium perfumeryjne, zakład tekstylny i pracownię sztucznej biżuterii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 05:30
Coco Chanel potrafiła pokazać to, co wszystkim wydaje się oczywiste i nieciekawe w sposób fascynujący. Miała wyczucie stylu, potrzeb ludzkich i estetyki tamtych czasów. Pokazała ludziom coś nowego - prostotę i minimalizm w ubraniach tworzonych dla wszystkich.
Coco Chanel w 1928 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Coco Chanel w 1928 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

10 stycznia 1971 roku zmarła Coco Chanel, francuska projektantka, która zrewolucjonizowała świat mody i obyczaju.

Hart ducha

Gabrielle, gdyż tak brzmiało jej prawdziwe imię, przez całe życie próbowała uporać się z traumą z dzieciństwa. Jak sama pisała: "Nie zaznałam domu, miłości ojca ani matki, to było straszne".

W wieku jedenastu lat, po śmierci matki, została porzucona przez ojca i wraz siostrami trafiła do sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne. Tam nabyła cechy, które doprowadziły ją na sam szczyt – perfekcjonizm, precyzję i samodzielność.

Chanel chciała coś znaczyć, zdobyć finansową niezależność i zatrzeć traumę z dzieciństwa. W świat ruszyła ambitnie i z dużą dozą bezczelności. Karierę zaczęła od śpiewu, choć de facto śpiewać nie potrafiła. Nadrabiała tańcem i temperamentem. To właśnie w jednym z lokali zdobyła pseudonim Coco.

Od pucybuta do milionera

Przełomowym momentem w życiu Coco Chanel było spotkanie z Arthurem Capelem, który wprowadził ją w świat francuskiej mody i arystokracji. Wyłożył też pieniądze na pierwszy butik w Deauville.

Był to czas zachodzących przemian, budowano pierwsze domy towarowe, we Francji powstało pierwsze metro, a w Paryżu bulwary Haussmanna. Także wówczas powstała pierwsza maszyna do szycia.

Coco Chanel doskonale się w tym czasie odnalazła. Potrafiła pokazać to, co wszystkim wydaje się oczywiste i nieciekawe w sposób fascynujący. Miała wyczucie stylu, potrzeb ludzkich i estetyki tamtych czasów. Pokazała ludziom coś nowego. Prostotę i minimalizm w ubraniach tworzonych dla wszystkich. "Rybackie koszule, golfy, obszerne swetry, sweter polo, który pewnego dnia zmarzniętej Gabrielle pożyczył Arthur. To wszystko modyfikowała z myślą o kobietach".

- Chanel to idealny przykład kobiety-bizneswoman. Poza tym, że była artystką, potrafiła wyczuć czego potrzebuje rynek. Z drugiej strony jej estetyka doskonale wpasowała się w zapotrzebowanie kobiet i to naprawdę wybrednych – mówiła na antenie Polskiego Radia projektantka mody Ewa Krajewska.


Posłuchaj
59:18 coco chanel___v2012001235_tr_0-0_104289225b7c3ef2[00].mp3 Skąd wziął się przydomek Coco, określenie "chłopczyca" i dlaczego Chanel oskarżano o kolaborację? Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 20.02.2012)

 

Podwaliny swojego imperium Coco Chanel zbudowała w czasie I wojny światowej. Kupowała bardzo tanio, sprzedawała drogo. Stała się jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet w Europie.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku prowadziła już dom mody, laboratorium perfumeryjne, zakład tekstylny i pracownię sztucznej biżuterii artystycznej, co także było wynalazkiem Coco Chanel. Jej przedsiębiorstwa zatrudniały 3,5 tysiąca osób.

Druga strona medalu

Historia życia Coco Chanel jednak ma też ciemną stronę. Projektantka była jawną, zadeklarowaną antysemitką. W czasie II wojny światowej najpierw uciekła przed niemiecką inwazją do państwa Vichy, by potem wrócić do Paryża i pod koniec konfliktu mieszkać w luksusowych warunkach w hotelu Ritz.

Spotykała się z wysoko postawionymi Niemcami. Jej kochankiem był agent Abwehry Hans Günther von Dincklage. Istniało podejrzenie, że mogła być hitlerowskim szpiegiem.

Po wyzwoleniu Francji przez aliantów została nawet aresztowana. Jednak po wyjściu na wolność, dzięki protekcji Churchilla, uciekła do Szwajcarii. Do Francji wróciła dopiero w 1954 roku. 

mjm


Czytaj także

Pionierki polskiego designu - o kobietach, które wyznaczały trendy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 22:11
To książka o kobietach, które na różnych płaszczyznach przecierały w Polsce szlaki i wyznaczały trendy, a wciąż wiemy o nich niewiele. Kim były?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianni Versace. Projektant przepychu i nadmiaru

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:40
- Styl to sposób na wyrażenie, kim jesteś, bez konieczności otwierania ust - mawiał Gianni Versace. Włoski projektant wraz z rodzeństwem Donatellą i Santo stworzyli modowe imperium, które od dekad definiuje kobiecość przepychem, bogactwem i nadmiarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okropna rodzinka, torebki i morderstwo. Prawdziwa historia "Domu Gucci" Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:48
W ciągu wieku dom mody Gucci był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Na setne urodziny słynna marka dostała film "Dom Gucci". To historia oparta na faktach - te były zaś pełne wzlotów i upadków, namiętności i podłości, które doprowadziły do kryminalnego finału.
rozwiń zwiń