more_horiz
Historia

Sprawa lekarzy kremlowskich – ostatnia intryga Stalina

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 05:40
Komunikat w dzienniku "Prawda" głosił: "jakiś czas temu organa bezpieczeństwa państwowego wykryły terrorystyczną grupę lekarzy, którzy poprzez szkodliwe leczenie dążyli do skrócenia życia czynnych działaczy Związku Radzieckiego".
Sowiecki ukaz z 20 stycznia 1953, nadający Lidii Timaszuk Order Lenina, za zdemaskowanie lekarzy-morderców, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Sowiecki ukaz z 20 stycznia 1953, nadający Lidii Timaszuk Order Lenina, za "zdemaskowanie lekarzy-morderców", fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

13 stycznia 1953 roku dziennik "Prawda" poinformował o wykryciu rzekomego spisku lekarzy kremlowskich.

Pierwszym problemem Stalina po zakończeniu II wojny światowej, poza utrwaleniem władzy politycznej na zdobytych obszarach Europy Środkowo-Wschodniej, było okiełznanie sowieckiego społeczeństwa.

Społeczeństwa, które w trudnych latach wojny, okupionych kolosalnymi stratami ludzkimi i materialnymi, zaznało nieco wolności. Wojna premiowała jednostki samodzielne i zdecydowane. Wszystko to, czego nie znosił totalitarny system stalinowski.

Zapędzenie nie tyle armii, ale społeczeństwa do koszar, za druty wielkiego łagru, jakim w istocie rzeczy był Związek Sowiecki, było pierwszym zadaniem powojennej polityki stalinowskiej.

– Ideałem Stalina były czasy reakcji za panowania Aleksandra III, jedna z najbardziej ponurych epok w historii Rosji – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.


Posłuchaj
09:39 śmierć stalina___4252_97_iv_tr_0-0_99967317ee70629[00].mp3 O przygotowaniach do kolejnej wielkiej czystki opowiada prof. Paweł Wieczorkiewicz - audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Związek Radziecki". (PR, 04.11.1997)

 

Stalin posłużył się doświadczenia z lat 1937-1938. W sposób powolny, systematyczny rozpoczął przygotowania do kolejnej czystki. Wymagało to wymiany całych elit kierowniczych. Wymiany drogą fizycznej ich eliminacji.

Stalin pozbywał się tych funkcjonariuszy organów represji, którzy stawali się zbędni i politycznie niewygodni. W aresztach na sąd czekali pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, z ministrem Abukumowem na czele. Osaczano Berię. Zachwianiu uległa też pozycja starej gwardii -Mołotowa, Woroszyłowa, Kaganowicza i Mikojana.

Wygodnym instrumentem, zgodnym z zapatrywaniami Stalina, okazał się antysemityzm. W partyjnej prasie i dokumentach ideologicznych zaczęto praktycznie proklamować postawy antyżydowskie.  Biorąc pod uwagę, że w związku z genealogią elit bolszewickich, każdy z przywódców był w jakimś sensie z syjonistami powiązany, pozwalało to uderzyć w niemal wszystkich.

W 1952 roku w śledztwie na pierwszy plan wysunęła się sprawa "szpiegowskiej i terrorystycznej działalności lekarzy-szkodników". Była to kontynuacja procesów politycznych z końca lat czterdziestych, w których skazywano domniemanych członków "centrum szpiegowskiego w Żydowskim Komitecie Antyfaszystowskim". Pretekst do rozpętania nowej kampanii terroru.

Aresztowano najważniejszych lekarzy, związanych z medyczną obsługą Kremla. Proces miał dowieść zbrodniczego charakteru działalności lekarzy kremlowskich i istnienia żydowskiej organizacji terrorystycznej. Wobec oczywistego braku faktów zeznania wymuszono torturami. Te zaś umożliwiały rozpoczęcie śledztwa wymierzonego w ich pacjentów, sytuujących się na wyższych szczeblach władzy.

13 stycznia 1953 roku w rubryce aktualności gazety "Prawda" napisano: "jakiś czas temu organa bezpieczeństwa państwowego wykryły terrorystyczną grupę lekarzy, którzy poprzez szkodliwe leczenie dążyli do skrócenia życia czynnych działaczy Związku Radzieckiego". Redaktorzy twierdzili, że większość członków tej grupy była związana z "powołaną przez wywiad amerykański międzynarodową żydowską burżuazyjno-nacjonalistyczną organizacją (…). Śledztwo zostanie zakończone w najbliższym czasie".

5 marca 1953 roku ten potworny spektakl został przerwany. Zmarł Józef Stalin, jego główny reżyser.

Posłuchaj audycji "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" z udziałem wybitnego sowietologa prof. Pawła Wieczorkiewicza.

Cytaty pochodzą z książki: R. Pichoja, "Historia władzy w Związku Radzieckim 1945-1991", Warszawa 2011.

mjm


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem