X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Gwardia Szwajcarska - najmniejsza armia świata

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:00
Każdy z nich jest Szwajcarem, katolikiem, ma przynajmniej 174 cm wzrostu, przebytą w ojczyźnie służbę wojskową, nie mniej niż 19 i nie więcej niż 30 lat. Ich zadaniem jest ochranianie głowy Kościoła katolickiego.
Audio
  • Rozmowa Kacpra Kaliszewskiego z księdzem Henrykiem Małeckim o dziejach najmniejszej armii świata, chroniącej głowę Kościoła rzymsko-katolickiego. (PR, 21.01.2006)
Gwardia Szwajcarska
Gwardia SzwajcarskaFoto: fot. Etxaburu/Wikimedia Commons/dp

6 maja w Watykanie obchodzone jest Święto Gwardii Szwajcarskiej.

Pierwszych 150 żołnierz sprowadził do Rzymu papież Juliusz II w 1506 roku. Stali się oni zalążkiem istniejącej do dziś Gwardii Szwajcarskiej.

- W XV i XVI wieku była moda na takie gwardie. Posiadali je władcy Hiszpanii, Italii i Niemiec – wyjaśniał ks. prof. Henryk Małecki w rozmowie z Kacprem Kaliszewskim.

Dlaczego armia Watykanu składa się właśnie ze Szwajcarów? I czy w legendzie o zaprojektowaniu mundurów gwardzistów przez Michała Anioła kryje się ziarno prawdy? Posłuchaj.

Dwie dekady po przybyciu do Rzymu pierwszych Szwajcarów okazało się, jak słuszna była decyzja papieża.

- W roku 1527 toczyła się wojna między Francją a Niemcami. Król Karol V atakował władcę francuskiego Franciszka I, który zajął Italię. Papież Klemens VII opowiedział się po stronie Franciszka. To spowodowało, że 6 maja wojska niemieckie wkroczyły do Rzymu i splądrowały miasto. Dotarły na Watykan. Papieża broniła Gwardia Szwajcarska. Ze 189 gwardzistów przeżyło tylko 42. Tak dzielnie walczyli w obronie Klemensa, dając mu szansę na ucieczkę do Zamku Anioła - wyjaśniał gość audycji.

Na pamiątkę tego wydarzenia gwardziści obchodzą swoje święto. To wówczas składają przysięgę wierności głowie Kościoła.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA papież Watykan

Czytaj także

Sobór Watykański II - odnowa Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 07:00
Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął on nową epokę w dziejach Kościoła. Spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów skutecznie ukrywał dramatyczne spory, które towarzyszyły pracom biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat temu świat poznał nowego papieża – Pawła VI

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 07:00
- Był typem nerwicowca, intelektualisty, człowieka, który miał pewną trudność wychodzenia do innych, ale wszyscy którzy go znali, podkreślali, że był to człowiek niesłychanie dobry - charakteryzował Pawła VI Maciej Wrzeszcz, autor książki o papieżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan XXIII - papież reformator

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 06:00
25 listopada 1881 urodził Angelo Giuseppe Roncalli. 77 lat później został wybrany na papieża i przyjął imię Jan XXIII.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan – najmniejsze państwo świata

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 07:00
7 czerwca 1929 weszły w życie przepisy, które przeszły do historii pod nazwą "Traktaty laterańskie". Normowały one stosunki między Włochami a Stolicą Apostolską. Na mocy traktatu utworzono państwo niezależne i niepodległe Państwo Watykańskie (Città del Vaticano) z pełnią suwerennej władzy i jurysdykcji na terenie Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń