X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Zakazane miasto - centrum świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 06:03
Pałac był ośrodkiem życia politycznego w okresie rządów dwóch największych dynastii, kiedy to Chiny były mocarstwem ówczesnego świata. Przez pięć wieków miasto, odizolowane potężnymi murami, budziło ogromną ciekawość, podziw, a zarazem strach zewnętrznego świata.
Audio
  • Zakazane miast- audycja z cyklu "Krajobrazy świata". (PR, 10.12.1998)
Zakazane miasto, fot. Wikipedia CommonsCC BY-SA 3.0Pixelflake
Zakazane miasto, fot. Wikipedia Commons/CC BY-SA 3.0/Pixelflake

2 lutego 1421 w chiński Nowy Rok cesarz Yongle otworzył Zakazane Miasto w Pekinie.

To jeden z najwspanialszych na świecie kompleksów pałacowych, a zarazem symbol cesarskiej przeszłości Chin.

Powstawał w początkach XV wieku, na początku panowania dynastii Ming, która odbudowywała chińską potęgę po wypędzeniu Mongołów. Pałac był ośrodkiem życia politycznego w okresie rządów dwóch największych dynastii, kiedy to Chiny były mocarstwem ówczesnego świata. Przez pięć wieków miasto, odizolowane potężnymi murami, budziło ogromną ciekawość, podziw, a zarazem strach zewnętrznego świata.

Cały kompleks zbudowano ściśle według zasad religii chińskiej. - Cesarz był nie tylko władcą politycznym, ale również najwyższym kapłanem. Zapewniał prawidłowy bieg czasu, następstwo pór roku i utrzymanie ładu w całym kosmosie – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Krzysztof Gawlikowski.

Trzy główne sale noszą nazwy najwyższej harmonii, środka harmonii i zachowania harmonii. To w nich cesarz wykonywał swoje rytualno-protokolarne funkcje. Elementy symboliczne odgrywają ogromną rolę w całym pałacu. Wszystkie liczby i nazwy mają magiczne znaczenie. Wszystkie dachy pałacu cesarskiego są koloru złotego, gdyż był to kolor cesarski. Mury wewnątrz są koloru purpurowego, zaś tron cesarza w głównym pawilonie był zarazem centrum świata.

Miasto zamknięte od północy miało chronić przed napływem złych sił, jest otwarte na południe, gdzie stoi sławna Brama Niebiańskiego Spokoju, z której uroczyście przekazywano cesarskie edykty.

Zakazane miasto to nie tylko rezydencje. Mieściły się tam też liczne biblioteki, teatry i muzea. W środku toczyło się ożywione życie kulturalne. W okresie świetności, w XVIII wieku, kompleks zamieszkiwało około 300 tysięcy osób. Miasto w mieście.

Po ustanowieniu republiki w 1912 roku zakazane miasto straciło swą funkcję. Dziś mieści się tam szereg muzeów.

mjm


Zobacz więcej na temat: Chiny HISTORIA Pekin

Czytaj także

Powstanie bokserów – Chiny kolonią mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 06:00
Ruch narodowy przeciwko dominacji cudzoziemskiej nad Chinami objął ogromne obszary północno-wschodnich Chin. Zdobycie Pekinu i splądrowanie stołecznej dzielnicy poselstw posłużyło za pretekst do interwencji wojskowej koalicji ośmiu mocarstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebiańskie Królestwo Wielkiego Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 05:20
- Wszystko zaczęło się od skromnego wiejskiego nauczyciela w jednej z południowych prowincji cesarstwa Hong Xiuquan. Zafascynowany Biblią i protestanckimi dziełami teologicznymi, ogłosił się młodszym bratem Jezusa – mówił na antenie PR prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe siedem cudów świata – pomniki cywilizacji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 06:01
Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata.
rozwiń zwiń