Historia

Paulina Wat - wszystko co najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 06:00
25 lat temu, 9 lutego zmarła Paulina Wat, znana także jako Ola Watowa, emigracyjna pisarka i redaktorka, żona Aleksandra Wata.
Audio
  • Audycja Konrada Tatarowskiego poświęcona twórczości zmarłej Oli Watowej: fragmenty listów Aleksandra Wata - męża Oli Watowej - do żony oraz Oli Watowej do męża; fragmenty książki Oli Watowej pt. "Wszystko co najważniejsze" (czyta: Barbara Klimkiewicz). (RWE, 09.03.1991)
Policjanci i cywilni wrogowie ludu aresztowani we wrześniu 1939 roku i konwojowani przez oddziały NKWD do punktów załadunkowych za granicą polsko-sowiecką,
Policjanci i cywilni "wrogowie ludu" aresztowani we wrześniu 1939 roku i konwojowani przez oddziały NKWD do punktów załadunkowych za granicą polsko-sowiecką, Foto: Wikimedia Commons.

Paulina poznała Aleksandra w 1923 roku. Ona była wtedy młodą, zaledwie dwudziestoletnią (urodziła się 26 kwietnia 1903) uczennicą w szkole aktorskiej, on - niewiele starszym poetą awangardowym. Para pobrała się cztery lata później. Ola pracowała razem z mężem w "Miesięczniku literackim”. W 1931 roku przyszedł na świat ich syn Aleksander.

Po wybuchu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Lwowa. Tam Aleksander został aresztowany przez NKWD, zaś jego żonę i syna zesłano do Kazachstanu. Wat odnalazł żonę i syna w 1942 roku. Do Polski wrócili w cztery lata później.

Nie zagrzali miejsca w Polsce. W 1959 roku, dzięki stypendium, mogli opuścić Polskę i zamieszkać w Paryżu. Mąż Pauliny zmarł w 1967 roku. Od tego czasu jego wierna towarzyszka zajmowała się zbieraniem i redakcją dorobku męża. Jednocześnie pracowała nad dziełem swojego życia - opublikowaniem wspomnień, które zostały wydane pod nazwą "Wszystko co najważniejsze”.

Na zdjęciu: Ola Watowa, źr. Wikimedia Commons/dp

- "Wszystko, co najważniejsze" to przepiękna, nasycona wszystkimi możliwymi barwami i odcieniami uczuciowymi relacja sięgająca od wczesnych lat okresu międzywojennego, przez okres zesłania do Kazachstanu, aż do ostatnich lat życia Oli Watowej w Paryżu - mówił Konrad Tatarowski w audycji poświeconej Paulinie Wat z archiwum Radia Wolna Europa. - Stanowi jeden z najciekawszych dokumentów czasu, świadectwo jednostkowych losów, wpisanych w burzliwą historię całej generacji Polaków w czasie wojny, a potem środowisk artystycznych po jej zakończeniu.

Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego z cyklu "Polscy twórcy na emigracji" poświęconej postaci Oli Watowej.

bm

Czytaj także

Aleksander Wat - poeta na opak

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 05:40
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Kot. Historyk w dziejowej zawierusze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 05:40
Wybitny historyk, któremu przyszło być politykiem w najcięższych czasach i dyplomatą w najgorszym możliwym miejscu. Czy Stanisław Kot podołał wyznaczonej mu przez dzieje roli?
rozwiń zwiń