X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Glenn Seaborg. Alchemik XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:30
Był jednym z niewielu ludzi, którzy mogli zapisać swój adres nazwami pierwiastków, współtwórcą bomby atomowej i człowiekiem, któremu udało się to, o czym marzyli przez stulecia adepci alchemii. Amerykański chemik bezsprzecznie był osobą o biografii tak niespotykanej, jak pierwiastki, które odkrywał.
Glenn Seaborg, źr. Wikimedia Commonsdp
Glenn Seaborg, źr. Wikimedia Commons/dp

80 lat temu Glenn T. Seaborg uzyskał pluton - pierwszy pierwiastek promieniotwórczy. Dzięki temu odkryciu możliwe było skonstruowanie bomby atomowej.

Pluton, a także jego izotop 239Pu, wykorzystywany w broni i energetyce jądrowej, zostały pozyskane przez Seaborga w warunkach laboratoryjnych.

W jaki sposób uzyskuje się ciężkie pierwiastki i na czym polega ich promieniotwórczość? Posłuchaj audycji Joanny Wysokińskiej z cyklu "Studio XXI".

Posłuchaj
13:43 studio xxi____720_99_iv_tr_0-0_128878064280d4a0[00].mp3 Audycja Joanny Wysokińskiej z cyklu "Studio XXI". Gościem audycji jest prof. Aleksander Bilewicz, który osobiście znał amerykańskiego noblistę. (PR, 11.03.1999)

 

Superciężkie pierwiastki

Rok po tym wydarzeniu Seaborg stanął na czele grupy chemików pracującej nad bombą atomową w Projekcie Manhattan.

Seaborg był doradcą naukowym dziesięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych. Przez dziesięć lat kierował amerykańską Komisją Energii Atomowej. Odkrył, lub uczestniczył w odkryciu, dziewięciu ciężkich pierwiastków. Za to dokonanie otrzymał Nagrodę Nobla.

- Najcięższym pierwiastkiem znalezionym w przyrodzie jest pluton – wyjaśniał prof. Aleksander Bilewicz w audycji Joanny Wysokińskiej z cyklu "Studio XXI". - Czasy życia cięższych pierwiastków są na tyle krótkie, że one po prostu nie dotrwały od początku powstawania wszechświata. Wszystkie pierwiastki cięższe od uranu zostały zsyntezowane sztucznie.

Alchemik z układu okresowego

W 1980 roku zdołał usunąć z jądra atomowego bizmutu część protonów i neutronów, dzięki czemu udało mu się dokonać transmutacji tego pierwiastka w złoto. Tak współtwórca bomby atomowej stał się też odkrywcą kamienia filozoficznego. Jego metoda jest jednak zbyt kosztowna, by "produkcja" złota za jej pomocą była opłacalna.

W 1997 roku zsyntezowano pierwiastek o liczbie atomowej 106, który nazwano seaborg. Tym samym nazwisko zmarłego w 1999 roku noblisty na stałe wpisało się nie tylko w historię chemii i fizyki, ale także w układ okresowy pierwiastków.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klaus Fuchs – radziecki szpieg Projektu Manhattan

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:30
70 lat temu w Wielkiej Brytanii skazano Klausa Fuchsa, niemieckiego fizyka pracującego dla Amerykanów przy Projekcie Manhattan, a jednocześnie radzieckiego szpiega, który przekazał kluczowe informacje do konstrukcji radzieckiej bomby jądrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowiecka bomba atomowa – zimnowojenna pogoń za Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 05:30
Wybuch amerykańskiej bomby atomowej był szokiem dla Stalina. Na rozwój sowieckiego programu atomowego przyznano nieograniczone środki, a nadzór nad nim zlecono wszechpotężnemu szefowi NKWD Ławrientijowi Berii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Oppenheimer - ojciec bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:50
"Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów" - to zdanie zaczerpnięte z hinduskiej świętej księgi Bhagawadgita miał wypowiedzieć dyrektor naukowy projektu "Manhattan" po pierwszym udanym wybuchu nowej broni.
rozwiń zwiń