X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Baruch Spinoza. "Wszystko jest Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 05:30
- Był myślicielem, który musiał wzbudzać kontrowersje - mówił o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".
Baruch Spinoza
Baruch SpinozaFoto: Wikimedia Commons/dp

21 lutego 1677 roku zmarł Baruch Spinoza, filozof i myśliciel, a także społeczny wyrzutek.

- Nie był filozofem mile przyjmowanym w swojej epoce. Żył w kraju, który uchodził za wyjątkowo tolerancyjny - wyjaśniał o. Marek Nowak, gość audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg".

Mimo to, w wieku dwudziestu czterech lat został wykluczony ze swojej gminy żydowskiej i ogłoszony heretykiem. Wynikało to z poglądów głoszonych przez Spinozę. Filozof, na podstawie dowodu opartego na systemie założonych przez siebie pewników, stał się panteistą.

- Twierdził, że Bóg i natura to jedno. Jest to ta sama substancja, posiadająca nieskończenie wiele atrybutów (…). Substancją jest Bóg i wszystko jest w Bogu, nic nie może istnieć ani być pojęte poza Bogiem - wyjaśniał gość audycji.


Posłuchaj
14:08 widnokrąg_ tropami maksym____2662_00_iv_tr_0-0_128906184c27ff28[00].mp3 "Wszystko, co wzniosłe jest równie trudne, co rzadkie" - ta maksyma Spinozy była pretekstem do rozmowy o poglądach filozofa w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg". (PR, 19.10.2000)

 

Myślenie Spinozy było oparte na dwóch pozornie sprzecznych fundamentach: tradycji myślicielstwa żydowskiego i – stanowiącym jak na owe czasy nowość – kartezjańskim myśleniu opartym na racjonalizmie i matematyce.

Jego poglądy nie przypadły do gustu nie tylko Żydom, ale też chrześcijanom. Najważniejsza praca Spinozy - "Traktat teologiczno-polityczny" został wpisany na indeks ksiąg zakazanych, zaś większość jego dzieł została wydana dopiero po śmierci.

Dlaczego dziś warto zajmować się filozofią Spinozy? Na to pytanie odpowiedział o. Marek Nowak. Posłuchaj audycji.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Immanuel Kant – filozof z Królewca

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 05:50
– Był przekonany, że można mówić o pełnym człowieczeństwie wtedy, gdy dana jednostka zmierza do jakichś ideałów – zaznaczała prof. Maria Szyszkowska. Kant przez całe życie chciał swe ideały zweryfikować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartezjusz. "Myślę, wiec jestem"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 05:30
Francuski filozof swoimi poglądami, które można streścić w słynnej maksymie "myślę, więc jestem", dokonał rewolucji w sposobie myślenia Europejczyków. To od niego można liczyć dzieje nowożytnej filozofii.
rozwiń zwiń