X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Oblężenie Sarajewa - miasto obrócone w gruzy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 05:45
4 lata trwał dramat mieszkańców Sarajewa. 4 lata masakr ludności cywilnej i ostrzałów. 4 lata tragedii. Oblężenie Sarajewa było najdłuższe i najbardziej krwawe w historii Europy po II wojnie światowej.
Audio
  • W Sarajewie znów walki - gwałtowne starcia w stolicy Bośni - fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 25.09.1994)
  • Nieudana mediacja sekretarza generalnego ONZ Boutrosa Boutrosa-Ghali w Sarajewie, fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego (PR, 4.12.1994)
  • Masakra na placu Markale, fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego (PR, 3.09.1994)
  • Odblokowanie Sarajewa - fragment audycji Antoniego Szybisa i Andrzeja Grzybowskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 25.09.1994)
Aleja Snajperów w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995
"Aleja Snajperów" w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995Foto: Paalso, CC BY-SA 3.0

24 lat temu, 29 lutego 1996, wojska serbskie odstąpiły od oblężenia Sarajewa. Podczas trwającej cztery lata blokady miasta zginęło prawdopodobnie 10 tys. osób, w tym 1,5 tys. dzieci.

Posłuchaj archiwalnych doniesień Polskiego Radia na temat sytuacji w Sarajewie.

Rozpad Jugosławii

W 1980 roku zmarł Josif Broz Tito, który od 1953 roku był prezydentem komunistycznej Jugosławii. Jego autorytet spajał wieloetniczne i wieloreligijne państwo. Następcy Tito nie byli w stanie poradzić sobie z napięciami wewnętrznymi, które rozsadzały kraj. Chęć samostanowienia podsycały przemiany w Europie Wschodniej w trakcie demontażu ZSRR i bloku wschodniego.

W 1991 roku niepodległość ogłosiły Chorwacja, Słowenia i Macedonia. Na początku 1992 roku w ich ślad poszła Bośnia i Hercegowina. Fakt ten nie został zaakceptowany przez Serbów, którzy stanowili niemal połowę ludności nowo powstałego państwa.

Oblężona stolica

Po ogłoszeniu niepodległości, 5 kwietnia 1992, w Sarajewie wybuchły walki między Serbami i Bośniakami. Zaczęło się także przejmowanie kontroli nad innymi bośniackimi miastami i miejscowościami. Wysiedlenia, plądrowanie, mordy i gwałty były na porządku dziennym.


Na zdjęciu: Grbavica, dzielnica Sarajewa, cztery miesiące po zakończeniu oblężenia, fot. Wikimedia Commons/dod.mil/LT. STACEY WYZKOWSKI

Sarajewo zostało otoczone przez wojska serbskie szczelnym kordonem, odcięte od dostaw żywności i wody. Miasto było ostrzeliwane ponad 300 razy dziennie, na ulicach toczyły się walki.

Masakry ludności cywilnej

Podczas ostrzału rynku Markale 5 lutego 1994 roku zginęło około 70 cywilów, a ponad 190 osób odniosło obrażenia. Rok później w tym samym miejscu miała miejsce kolejna masakra: zabito 43 osoby.

- Ofiary to głównie cywile, którzy robili zakupy. Wyszli ośmieleni względnym spokojem w Sarajewie - informowało Polskie Radio w magazynie "7 dni w kraju i na świecie".

Wówczas siły międzynarodowe przystąpiły do działania. 30 sierpnia NATO i siły ONZ rozpoczęły ataki na serbskie pozycje wokół Sarajewa.

Zawieszenie broni podpisano w październiku 1995 roku. Dwa miesiące później podpisany został układ z Dayton oznaczający koniec wojny. Wojska serbskie odstąpiły od oblężenia 29 lutego 1996 roku.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Sarajewo

Czytaj także

Ratko Mladić aresztowany po szesnastu latach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 06:24
26 maja 2011, po szesnastu latach poszukiwań, aresztowano serbskiego zbrodniarza wojennego Ratko Mladicia. Znaleziono go w miejscowości Lazarevo na północy kraju, gdzie pod przybranym nazwiskiem ukrywał się w domu krewnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. 20 lat po nalotach NATO na Serbię

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:30
- Wskutek nalotów z 1999 roku Serbia poniosła potężne straty nie tylko w ludziach. W czasie bombardowań zginęło kilka tysięcy osób, ale były też straty gospodarcze: zostało zniszczonych wiele zakładów i infrastruktura. Serbia cofnęła się gospodarczo o wiele lat – powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Dominika Cosić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masakra w Srebrenicy. Największa zbrodnia w powojennej Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 05:45
12 lipca 1995 roku wojska bośniackich Serbów pod dowództwem gen. Ratko Mladicia dokonały masakry 8 tys. muzułmanów w bośniackiej enklawie. Ciała mężczyzn i chłopców chowano w masowych grobach. Identyfikacja ofiar trwa do dziś.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpad Jugosławii i krwawe konflikty na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 20:59
Rozpad Jugosławii rozpoczął się już w latach 80., a potem Półwysep Bałkański opanowały krwawe konflikty. O nieistniejącym już państwie w Polskim Radiu 24 mówił Łukasz Kobeszko, publicysta "Nowej Konfederacji".
rozwiń zwiń