X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Doktryna Trumana – podstawa NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:00
Doktryna Trumana sprowadzała się do tezy, że wszędzie tam, gdzie wolne narody spotykają się z agresją sił komunistycznych, Stany Zjednoczone są gotowe udzielić militarnej i finansowej pomocy.
Audio
  • Harry Truman - audycja Sławomira Szofa z cyku "Postacie XX wieku". (PR, 21.05.1994)
Harry Truman
Harry TrumanFoto: Wikipedia/domena publiczna

12 marca 1947 prezydent Harry Truman wygłosił słynne przemówienie przed połączonymi Izbami Kongresu, w którym sformułował nową wytyczną amerykańskiej polityki zagranicznej. Doktryna Trumana sprowadzała się do tezy, że wszędzie tam, gdzie wolne narody spotykają się z agresją sił komunistycznych, Stany Zjednoczone są gotowe udzielić militarnej i finansowej pomocy.

- Bezpośrednim pretekstem była wojna domowa w Grecji, toczona pomiędzy siłami lewicowymi a konserwatywno-monarchistycznymi – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Longin Pastusiak.

Grecja była domeną wpływów Wielkiej Brytanii. Ta, wykończona finansowo i militarnie po II wojnie światowej, nie była w stanie pomóc królowi. W tej sytuacji Stany Zjednoczone postanowiły pomóc z całym swoim potencjałem.

Podstawą doktryny Trumana był tzw. "Długi telegram" George’a Kennana, w którym głosił konieczność powstrzymywania (ang. containment policy) wzrostu wpływów ZSRR i dalszej ekspansji komunizmu w świecie. Sposobem na to miało być tworzenie systemu sojuszy wojskowych.

Doktryna Trumana znalazła swoje dalsze rozwinięcie w Planie Marshalla, utworzeniu Republiki Federalnej Niemiec i w końcu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1949 roku.

Dowiedz się więcej o Harrym Trumanie w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Plan Marshalla - "imperialistyczne knowania"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 06:00
Państwa, które odniosły olbrzymie straty w wyniku II wojny światowej, otrzymały 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła skorzystać z tych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Kennan - architekt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 06:03
Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Związku Sowieckiego po zakończeniu II wojny światowej obróciła się o 180 stopni. Zgodnie ze sformułowaną przez Kennana doktryną powstrzymywania, dotychczasowa współpraca zamieniła się w rywalizację w każdym zakątku świata.
rozwiń zwiń