X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bogusław Miedziński - propagandysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 05:32
- Zaczynał swoją karierę jako młody ideowiec, był jednak zbyt cynicznym graczem - tak rozwój kariery Bogusława Miedzińskiego ocenił dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia.
Odczyt radiowy Bogusława Miedzińskiego z okazji Święta Niepodległości (1933) źr. NAC
Odczyt radiowy Bogusława Miedzińskiego z okazji Święta Niepodległości (1933) źr. NAC

130 lat temu - 22 marca 1891 roku - urodził się Bogusław Miedziński, publicysta i polityk, poseł i marszałek Sejmu.

Studiował na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej i na Studium Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszej dekadzie XX wieku zaangażował się w sprawę niepodległościową.

- Był konspiratorem, współtwórcą Polskiej Organizacji Wojskowej i żołnierzem-legionistą, uczestnikiem wielu bitew - mówił red. Janusz Tokarczyk, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy Miedzińskiego.

Współtworzył Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie i w jego imieniu przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu w listopadzie 1918 roku. Wkrótce stał się jednym z najbardziej zaufanych ludzi Marszałka. Jego ranga, jako polityka, znacznie wzrosła po przewrocie majowym.

- Specjalnie dla niego reaktywowano stanowisko ministra poczt i okazało się, że niebawem zajęła się nim Najwyższa Izba Kontroli. W sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 1928 zakwestionowano wydatki mające "charakter wydatków osobistych ministra, bądź podyktowanych względami społecznymi i towarzyskimi" - wyjaśniał dr Janusz Osica, adwersarz red. Tokarczyka.

Na tym nie kończy się lista kontrowersyjnych zachowań Miedzińskiego podczas piastowania stanowisk publicznych. Posłuchaj zarzutów, jakie stawiał Miedzińskiemu dr Janusz Osica.


15:17 bogusław miedziński___4042_01_iv_tr_0-0_103534536a743270[00].mp3 Spór o postać Bogusława Miedzińskiego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą red. Janusz Tokarczyk i dr Janusz Osica (PR, 7.11.2001)

 

- Był człowiekiem, który dokonywał wielu nadużyć w okresie tworzenia prasy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem - kontynuował akt oskarżenia historyk. - Cykl ośmiu wywiadów, których Piłsudski udzielił Miedzińskiemu jako redaktorowi "Gazety Polskiej", jest dowodem fatalnej szkoły dziennikarskiej (…). Miedziński klęczał i bił czołem przed Marszałkiem - dodał dr Janusz Osica.

Piłsudski nie lubił stosowania protekcji na stanowiskach publicznych i Miedziński szybko tracił na znaczeniu w oczach Marszałka. Prominentne stanowisko wicemarszałka Sejmu, fotel senatorski i laskę Marszałka Sejmu otrzymał dopiero po śmierci Komendanta.

W międzyczasie zajmował się publicystyką. Goście Andrzeja Sowy byli zgodni co do tego, że właśnie w tej profesji sprawdzał się najlepiej. Świadczyć może o tym wyróżnienie go Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za krasomówstwo.

Klęska wrześniowa była kompromitacją obozu sanacyjnego. Premier Rządu RP na Uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski nie miał zaufania do piłsudczyków. Miedziński został przez niego wysłany do Afryki Południowej. Do Anglii wrócił w 1947 roku, gdzie zmarł 8 maja 1972.

bm

Czytaj także

Przewrót majowy – o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 05:55
12 maja 1926 roku Marszałek Józef Piłsudski żądał ustąpienia rządu Wincentego Witosa. Spotkał się w tej sprawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wybuchły uliczne walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBWR - parlamentarne zaplecze Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 06:04
Głównym spoiwem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem było uwielbienie dla postaci Józefa Piłsudskiego. Gdy Marszałek zmarł, stronnictwo się rozpadło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Świtalski - lobbysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:50
W dziedzinie machinacji politycznych osiągnął mistrzostwo. Często w cieniu i w drugim szeregu, ale zawsze blisko Komendanta, był jedną z najważniejszych postaci sanacji i ważnym współautorem jej politycznych sukcesów.
rozwiń zwiń