more_horiz
Historia

Z lilijką i krzyżem. 103 lata polskiego harcerstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 05:35
- Ruch harcerski rozwijał się w trzech zaborach. Nie było jeszcze Polski, ale było polskie harcerstwo – mówił na antenie Polskiego Radia Wiesław Maślanka, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2000-2005.
Grupa harcerzy ze sztandarami na schodach przed gmachem nowej szkoły dla instruktorów harcerstwa. Zlot chorągwi męskich Związku Harcerstwa Polskiego na Śląsku. Rok 1930.
Grupa harcerzy ze sztandarami na schodach przed gmachem nowej szkoły dla instruktorów harcerstwa. Zlot chorągwi męskich Związku Harcerstwa Polskiego na Śląsku. Rok 1930.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

103 lata temu, 1 listopada 1918, rozpoczął się w Lublinie zjazd organizacji skautowych, podczas którego utworzono Związek Harcerstwa Polskiego.

Idea skautingu narodziła się w głowie weterana wojen burskich, Brytyjczyka Roberta Baden-Powella. W 1907 roku rozpoczął on realizację swojego planu utworzenia drużyn, które będą miały na celu wychowywanie w duchu wartości takich jak trzeźwość, odwaga i koleżeństwo. Idea szybko zyskała popularność poza granicami imperium brytyjskiego. Na ziemiach polskich zaszczepił ją Andrzej Małkowski, który przetłumaczył dzieło Baden-Powella "Skauting dla chłopców".

- Zainspirowany tym utworem podjął pracę nad utworzeniem czterech pierwszych polskich drużyn. Powstały trzy drużyny męskie i jedna żeńska – wyjaśniał w "Sygnałach dnia" Wiesław Maślanka. – Tak naprawdę skupiały się na przygotowaniu młodzieży do walki o niepodległość.


Posłuchaj
04:13 sygnały dnia_ZHP.mp3 Rozmowa Doroty Świerszczyńskiej z Wiesławem Maślanką o historii drużyn skautowych na ziemiach polskich. (PR, 22.05.2001)

 

W tworzeniu ruchu harcerskiemu pomagała Olga Drahonowska. Para twórców polskiego skautingu pobrała się w 1913 roku. - 19 września tego roku w Zakopanem odbył się pierwszy polski ślub harcerski. W harcerskich mundurach, ze świadkami harcerzami, celebrowany przez księdza-harcerza Kazimierza Lutosławskiego (który zaprojektował harcerski krzyż - przyp. red.) - mówiła Barbara Wachowicz, autorka książki "Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego, Oldze i Andrzeju Małkowskich" na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj
39:04 twórcy harcerstwa polskiego___953_08_i_tr_0-0_990401728e4915e[00].mp3 "Twórcy harcerstwa polskiego" - audycja Andrzeja Matula poświęcona Oldze i Andrzejowi Małkowskim. (PR, 23.03.2003)

 

W odrodzonej Polsce utworzono wspólną organizację harcerską – Związek Harcerstwa Polskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym ZHP zrzeszało w swoich szeregach ponad 200 tys. młodych ludzi. Oddanie harcerskim ideałom - wierności, odwagi i patriotyzmu - udowodnili podczas okupacji niemieckiej, stanowiąc ważne ogniwo Polskiego Państwa Podziemnego.

bm

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem