X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Jan Romocki "Bonawentura" – powstaniec, harcerz, poeta

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 05:50
"Od rezygnacji w dobie klęski/Lecz i od pychy w dzień zwycięski/Od krzywd, lecz i od zemsty za nie/Uchroń nas Panie!" – pisał Bonawentura w czasach okupacji.
Jan Romocki Bonawentura
Jan Romocki "Bonawentura"Foto: Wikimedia Commons/dp

95 lat temu, 17 kwietnia 1925 roku urodził się Jan Romocki, drugi - obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - słynny powstańczy poeta.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Pochodził z patriotycznej rodziny. Obaj jego dziadowie walczyli w powstaniu styczniowym. Ojciec, Paweł Romocki służył w 1. Korpusie Polskim gen. Dowbór-Muśnickiego był posłem na Sejm i w latach 1926-1928 ministrem komunikacji. Był młodszym bratem Andrzeja Romockiego "Morro". Bracia różniło wiele. Andrzej był poważny i wysportowany, Jan - zwany Jasiulkiem - dowcipny i przyjacielski.

- Cechował go szalony humor i dowcip – mówiła w Polskim Radiu Irena Niklewicz, matka chrzestna Andrzeja Romockiego.

Bracia byli członkami 21. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W 1940 roku chłopców dosięgła rodzinna tragedia: ich ojciec zginął w okupowanej Warszawie, potrącony przez samochód prowadzony przez pijanego Niemca.

Andrzej i Jan zaangażowali się w konspirację. Początkowo działali w młodzieżowej organizacji PET, która została w 1941 roku wcielona do organizacji Małego Sabotażu "Wawer" w ramach Szarych Szeregów. Z tego okresu pochodzi twórczość poetycka młodszego z braci Romockich.

- Janek zaimponował nam swoimi wierszami. Miały różny nastrój, były takie o zaciśniętych pięściach, ale też takie o przebaczeniu – wspominał towarzysz broni Jana i Andrzeja w audycji z 1981 roku.

W czasie Powstania Warszawskiego walczył pod komendą brata na Woli w rejonie Powązek. Za odwagę w walce został odznaczony orderem Virtutti Militari. 12 sierpnia podczas natarcia na Stawki został ciężko ranny. Trafił do szpitala na ul. Miodowej, gdzie zginął 18 sierpnia po uderzeniu bomby lotniczej. Jego brat zginął niecały miesiąc później, 15 września 1944, osłaniając przyczółek czerniakowski.

Posłuchaj wspomnień o braciach Romockich w audycji poświęconej Szarym Szeregom w cyklu "Cztery pory roku".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Gajcy – pesymizm w poezji, radość w życiu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 06:00
Powstanie Warszawskie pochłonęło setki tysięcy ofiar, wśród nich był kwiat polskiej młodzieży, elita intelektualna kraju. Podczas powstańczych walk zginął także poeta Tadeusz Gajcy. Miał 22 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miron Białoszewski - pisarz suwerenny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 06:00
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej "Morro" Romocki – dowódca kompanii "Rudy"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 05:55
- W opinii wszystkich Andrzej był uznawany za jednego z najlepszych dowódców Kedywu – wspominał na antenie Polskiego Radia podwładny Andrzeja Romockiego.
rozwiń zwiń