more_horiz
Historia

Bitwa Mieszka I z Wichmanem - walka ze Słowianami i saskim hrabią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 05:30
22 września 967 roku miała miejsce Zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami. Starcie to kończyło zmagania polskiego księcia z saskim watażką.
Wichman poddaje się księciu Mieszkowi, grafika według Franciszka Smuglewicza, źr. Wikimedia Commonsdp
Wichman poddaje się księciu Mieszkowi, grafika według Franciszka Smuglewicza, źr. Wikimedia Commons/dp

Na polu bitwy z powodu poniesionych ran zmarł przeciwnik Mieszka, Wichman. Dokładne miejsce starcia nie jest znane. Wiadomo, że bitwa rozegrała się na terenie Pomorza Zachodniego. Od 963 roku Wieleci i Wolinianie napadali na zachodnie rubieże domeny Polan, rządzonych przez Mieszka. Państwo pierwszego historycznego władcy Polski nie było prawdopodobnie rozległe.

- Mieszko odziedziczył swoją domenę po poprzednikach, ale jak się sądzi, Siemomysł mógł zostawić mu nie więcej, niż ziemię gnieźnieńską - wyjaśniał dr hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".


Posłuchaj
04:26 powstanie państwa polskiego___1_01_iv_tr_2-2_104767466002a25f[00].mp3 Powstanie państwa polskiego - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". (PR, 2.01.2001)

 

Dowódcą najeźdźców był Wichman, jedna z najciekawszych postaci z prapoczątków polskiego średniowiecza. Saski hrabia skazany na banicję przez cesarza tułał się po Europie poszukując władcy, któremu będzie mógł zaoferować swoje usługi. W końcu trafił na ziemie Wieletów i Wolinian – połabskich plemion słowiańskich, które zamieszkiwały pas ziem między państwem Polan i wschodnimi marchiami Cesarstwa.

Podczas dwóch pierwszych wypraw górą byli Wieleci i Wolinianie. Podczas jednej z ich wypraw zginął brat Mieszka. Podczas trzeciej – która miała miejsce już po chrzcie Polski – zwycięzcą okazał się Mieszko. Tym razem książę miał przewagę, wsparły go posiłki z sojuszniczych Czech.

Druzgocąca porażka Wolinian pozwoliła Mieszkowi na przejęcie władzy nad Pomorzem Zachodnim.

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem